Marie a Magdalény malinko doplatila na knížky, které jsem četla před ní. Amerikána a Hana byly podle mě naprosto skvělé, těšila jsem se na ně a ani v nejmenším nezklamaly. Tím ale nechci říct, že Marie a Magdalény zklamala, jen neohromila.

Lenku Horňákovou-Civade jsem dříve neznala, objevila jsem ji v rámci novinek Velkého knižního čtvrtka. Anotace vypadala zajímavě, tak jsem knihu koupila a přečetla. Nevím, jak bych ji hodnotila, kdybych předtím četla třeba nějakou detektivku. S největší pravděpodobností o něco lépe. Pokud srovnávám Hanu a Marie a Magdalény, vyhrává u mě Hana. Je podle mě propracovanější, vše do sebe zapadá a děje se z nějakého důvodu. Marie a Magdalény jde více po povrchu. Vypráví o dívkách a později ženách jedné rodiny, které vyrůstaly bez otce. Opakovaly chyby svých matek a porodily nemanželské dítě. Tuto tradici založila Marie, matka Magdalény. Otce Magdalény milovala, myslela si, že i on ji, jen o něm nevěděla několik podstatných věcí. Když utekl, odešla s dcerou z Vídně na malou vesnici. Magdaléna se také zamilovala. Ani její výběr partnera nebyl nejšťastnější, přesto se narodila Libuše. Po několika letech otěhotněla za nejvíce dramatických okolností i Libuše. A narodila se Eva.

Příběh všech žen je vyprávěn v historických souvislostech. Marie se narodila v roce v 1904 v Brně, žila ve Vídni, s dcerou se vrátila do Čech. Vyprávění pokračuje přes období kolektivizace, normalizace a končí až po revoluci. Přesně to je možná důvod, proč z knihy nejsem úplně nadšená. Všechno to jsou velká témata. Každé by vystačilo na samostatný román, rozsah knížky však neumožňuje jít do větší hloubky. Třeba to ani nebylo záměrem. Kniha i tak ukazuje, že kdokoli může udělat chybu (nebo neudělat to, co se od něj očekává), ale důležité je, jak se k ní postaví. A také to, že každá doba má svá specifika a je na každém, jak se zachová.

Zajímavý je podle mě český název – Marie a Magdalény. Jak byste jej chápali? Jako druhý pád? Třeba dcera Marie a Magdalény? Něco, co mají společné? Nebo kniha vypráví o jedné Marii a více Magdalénách? Přečtěte si knížku a dejte mi vědět, jak to podle vás je.

Moje hodnocení: 72 % (váhala jsem mezi 70 % a 75 %)

 

Bibliografické údaje:

Autorka: Lenka Horňáková-Civade

Nakladatel: Argo (2017)

Počet stran: 210

 

Kam dál:

Pokud se budu držet českých autorů (i když kniha Marie a Magdalény vyšla ve francouzštině, do češtiny ji přeložila sama autorka), přečtěte si Slepu mapu, Hotýlek a Hanu Aleny Mornštajnové. Během čtení jsem si několikrát vzpomněla i na Jiřího Hájíčka.

 

Co budu číst dál:

Recenzi jsem napsala asi dva dny po dočtení, mezitím jsem zhltla Knihu zrcadel (o té příště). Znáte ten pocit, když jistě víte, po jaké knize sáhnete, když dočítáte předchozí? Tak to nyní mám s Letním hostem. Dnes začínám.