Young adult literatuře jsem už dávno odrostla, většinou mě proto míjí (spíš čtu knížky dětské, tedy nejen samozřejmě :)), young adult komiks se stal s největší pravděpodobností spíše výjimkou.

Pokud k němu přistoupíte s tím, že se opravdu jedná o škatulku young adult, budete spokojeni. Tip také odrostlejší a s komiksem začínající, kteří si chtějí užít kresbu. Ta u Mery jednoznačně válcuje děj, který je vystavěn velmi jednoduše. Mera je dědička trůnu Xebelu, dříve „jednoho ze sedmi hrdých království Atlantidy. Dneska si z něj mocní Atlanťané udělali něco jako trestaneckou kolonii“.  Chtěla by se vyrovnat své matce, válečnici, která zemřela během souboje. Když vyslechne otcův plán, jak zabít dlouho ztraceného prince Arthura, následníka trůnu Atlantidy, rozhodne se předběhnout otcem vyslané muže a Arthura zabít dříve než oni. Chce tak vystoupit z  pomyslného stínu matky a stálé ochrany otce, dostát nárokům, které klade sama na sebe. Po této fáze dobré, poté lehce ploché.

Kresba je laděná do odstínů zelené, evokuje tak stálou přítomnost vody, ať už během líčení podvodního života nebo na pobřeží. S tím dokonale kontrastuje rusovlasá Mera.

Pokud jste fanoušci Aquamana, děj vás nemůže překvapit. Pro neznalé je to nekomplikované seznámení se zrodem jedné superhrdinské legendy.

Jestli vaše děti měly rády princeznu Ariel Walta Disneyho a chtěly by zkusit nějaké superhrdiny, Mera by pro ně mohla být zajímavou volbou. Je tam vše potřebné, odvážná mladá holka se svými sny a očekáváními, touhou podobat se matce vs. snahou vyhovět otci, láska vs. povinnost, svoboda vs. útlak, intriky, znepřátelená království a specifická atmosféra.

 

Moje hodnocení: výjimečně nebudu hodnotit procenty, ale komentářem. Pokud bych měla hodnotit jako dospělý čtenář, bylo by co vytknout. Protože nejsem primárně zamýšlená cílovka, je třeba se na Meru dívat trochu jinak. Výborná atmosférická kresba superhrdinského komiksu. Netajím se tím, že mám komiksy moc ráda, jsem zvědavá, jestli je bude číst i dcera. Až bude chtít nějakého superhrdinu zkusit, Meru jí podstrčím.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Danielle Paigeová

Kresba: Stephen Byrne

Nakladatel: CREW s.r.o.

Počet stran: 208

 

Za recenzní výtisk díky CRWI, kde se můžete podívat na ukázku.

 

Kam dál:

V březnu vyjde Ve svitu měsíce: Příběh Catwoman, další z DC young adult grafických románů.

 

Co budu číst, poslouchat:

Stále rozečteno Kolem Jakuba Michala Vrby. 

Aktuálně doposlouchán Klub divných dětí Petry Soukupové, v plánu mj. Adelheid Vladimíra Körnera.