Erich Maria Remarque byl asi první autor, od něhož jsem přečetla všechny knihy. Začala jsem někdy na gymnáziu, skončila na začátku medicíny. Nejvíc na mě zapůsobila Jiskra života (a byla jednou z prvních knih z období holocaustu, které jsem přečetla a které mě na toto období nasměrovaly), nejméně se mi líbil Černý obelisk. Nyní jsem se po letech k jeho tvorbě dostala díky audioknihám. Jako první jsem si poslechla Na západní frontě klid, teď Nebe nezná vyvolených. Zajímavý návrat, působivý. Číst/poslouchat takové knihy po letech vůbec není od věci. Chápání textu puberťáka a dospělého je naprosto jiné, k něčemu je třeba dospět. Ačkoli jsem před lety byla z Remarqua nadšená, komplexní pojetí jsem byla plně schopná ocenit až nyní.

Návrat v textu popisuje i narátor David Novotný. „Už si nepamatuji, jaký dojem ve mně román v období kolem patnácti let přesně zanechal, ale stoprocentně jsem musel brečet. A slzu jsem uronil i teď, protože je to ve finále prostě hrozně dojemné, a když si to člověk pustí moc k sobě, tak se všechno, co má uvnitř nastřádané, projeví… Ale bylo to pro mě tenkrát hutné, ačkoli si myslím si, že určité situace a témata, jimiž se text zabývá, jsem tehdy i vzhledem k nedostatku životních zkušeností úplně nedocenil. Spíš mě to uhranulo, bylo to jako rána pěstí, říkal jsem si: ,Ty lidi, TY LIDI mají tyhle osudy.‘ Teď jsem už v Remarquových dílech schopný vnímat navíc konkrétní věci, které pro mě mají přesah, paralelu.“

Připomínat děj je asi zbytečné. Automobilový závodník Clerfayt pozná během návštěvy svého přítele v plicním sanatorium Lilian, křehkou, ale svéhlavou nemocnou dívku. Dětství prožila za války, ztratila rodiče, onemocněla tuberkulózou, přišel pobyt v sanatoriu a do jisté míry pasivní čekání na smrt. Musí se podřizovat léčebnému režimu bez větší šance na uzdravení, její přátelé postupně umírají. Přijme proto Clerfaytovu původně nezávaznou nabídku, aby společně odjeli. Rozhodne se tak využít s největší pravděpodobností poslední možnost na svobodný život (nebo alespoň jeho iluzi). Utrácí peníze z dědictví po rodičích, objednává si drahé šaty, bydlí v drahém hotelu. Ačkoli by se mohlo její chování zdát jako povrchní a v daném kontextu nepatřičné, není tomu tak. Pro Lilian je zásadní, že se může konečně rozhodovat sama, i kdyby mělo jít jen o krejčovské zakázky. Utíká od Clerfayta a vrací se k němu.

Remarque v Lilian a Clarfaytovi vystavěl dokonalé protiklady. Ona mladá, on starší, ona nemocná, umírající, on zdravý, ona již viděla zemřít spoustu lidí, ví, jak je život vzácný, on svůj život coby automobilový závodník riskuje pravidelně. S dějem se jejich postavy vyvíjejí, oba se mění, rozdíl mezi nimi stále zůstává. Přitahuje je k sobě a rozděluje zároveň. Kdo z nich je ten vyvolený? Ona, on, oba, ani jeden? A co ona vyvolenost vlastně znamená?

Interpretace podobných textů je výzva. Jde o klasiku, kterou již potencionální posluchač s velkou pravděpodobností četl. Je to velmi komorní příběh dvou hlavních postav. Na povrchu zdánlivě řeší banality, pod slupkou je toho o hodně víc. Narátor to vše musí předat, ale je třeba zůstat v pozadí, aby k obrazu svému neupravil předávaný prožitek, interpretaci i emoce. Přílišná dramatizace by byla na škodu. Novotný to ustál se ctí.

„Když je člověk dojatý, má v krku jakoby knedlík. Ze zkušenosti vím, že je nejhezčí, když tam to dojetí je, ale člověk ho úplně nepustí a pokusí se ho udržet. To je ovšem hrozně těžké. Je to vlastně nepřirozené, protože už ten knedlík v krku mám, připadám si, že budu za chvíli brečet, ale je potřeba ještě ho udržet a ,na něm‘ něco vyprávět. To je to zlato a bývá to zajímavé. Jenže to se buď přihodí, anebo ne, nelze to cvičit. Musím si to prožít a pak to tam je.“

Nahrávku doprovází původní hudba komponovaná pro klasické akustické nástroje. Dominuje klarinet, ke kterému přidávají smyčce nebo flétna. Tempo se mění, graduje, místy je spíše v pozadí jako  melodická linka.

 

Moje hodnocení: 95 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Erich Maria Remarque

Interpret: David Novotný

Režie: Michal Bureš

Vydavatel: OneHotBook (2019)

Délka: 9 hodin 39 minut

 

Za poskytnutí díky nakladatelství OneHotBook a portálu Audiolibrix

 

Kam dál:

Na západní frontě klid. V nakladatelství OneHotBook vyjdou i další tituly Remarqua – Tři kamarádi, Jiskra života nebo Cesta zpátky. Těším se.

 

Co budu poslouchat:

Začala jsem Tajnou historii Donny Tartt, která brzy vychází.