Z jiskry vzplál plamen a já zaplála pro fantasy 🙂 Pročítání recenzí a ohlasů na knihy se vyplatilo, výběr mojí první fantasy série neměl chybu.

Měla jsem výhodu, že po dočtení Jiskry v popelu jsem hned mohla sáhnout po druhém dílu a nemusela jsem čekat. I prodlevy ve výběru knih nebo žánru tak mohou mít něco do sebe 🙂 Druhé díly jsou často ošemetné. Pokud se vám líbil první díl, máte velká očekávání, která je velmi jednoduché zklamat. Někdy autor může sklouznout k vatě a pouze si připravovat půdu pro velké finále.

Sabaa Tahirová se vaty místy nevyvarovala, ale z celkově vysoké kvality prakticky nic neubrala. Jestli vůbec něco, únosnou míru zcela jistě nepřekročila. V recenzi na Jiskru v popelu jsem psala, že mým černým koněm je Helena. A ona opravdu byla! Dokonce do té míry, že se stala třetím vypravěčem a přinesla další rozměr.

Elias a Laia utíkají ze Serry. Elias už není aspirant, ale zrádce odsouzený k trestu smrti. Laia už není otrokyní velitelky, ale ani tak se jí nezbavila, velitelka ví o mnohém z různých a někdy hodně překvapivých zdrojů. V patách mají nejen ji, ale také císařova Krkavce. Tím není nikdo jiný než Helena. Helena oddaná Impériu, Helena oddaná Eliasovi, Helena oddaná své rodině. To vše se postupně dostává do naprostého rozporu. Musí si vybrat a některá její rozhodnutí budou mít fatální následky.

Nutnost volby provází celou knihu. Laia musí volit mezi vlastní svobodou a pokusem osvobodit bratra, Eliasovo rozhodnutí pomoci Laie není zdaleka to nejzásadnější, co musí udělat. Vybírá si i Izzie, velitelka, císař, domorodka Afya, Mamie Rila i Avitas Harper – Maska a člen Černé hlídky, jenž mučil mnohé, mezi nimi i Helenu. Pro mě druhý černý kůň.

Gladiátorské souboje, které dominovaly prvnímu dílu, nečekejte, ale o napětí a nečekané zvraty nouze rozhodně není. Mnozí nejsou těmi, za jaké se vydávají, v mnohých se schovává víc, než by dalo čekat. Laia není malou ustrašenou sestrou nebo dcerou nehodnou své matky, za jaké se sama mylně pokládá, stává se Laiou ze Serry.

Moje hodnocení: 90 %

Hodnotím stejně jako první díl. Vysoko nastavená laťka zůstala a já čekám velké finále. Nejvíc zvědavá jsem na Eliase a Helenu a s nimi souvisejícího Avitase Harpera. Vyústění jejich dějových linek byla vlastně logická, Helenina o něco krvavější, ale do děje naprosto zapadající. Drsné, ale výborné.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Sabaa Tahirová

Nakladatel: Host (2017)

Počet stran: 472

 

Kam dál:

Opět procházím recenze. Zkusím i jiné typy fantasy, doma čeká Město schodů. Zálusk mám také na Naslouchače a Faju Petry Stehlíkové nebo Havraní kruhy Siri Pettersenové.

 

Co budu číst:

Vracím se ze světa fantasy. Viděla bych to na Nazdar, vitamíne, Sítě a Medvědín. Čeká také několik reportáží.