Moje první kniha roku 2019. Seriál Sherlock s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem jsem viděla celý. Dvakrát. Zato mangu jsem nečetla ani jednu. Mám sice doma první díl Čarodějovy nevěsty, ale nějak na ni nepřišla ta správná doba. Moje manga zasvěcení tak proběhlo až díky Studii v růžové, prvnímu dílu komiksové adaptace Sherlocka. Nemohla jsem si vybrat lépe. Pro fandy seriálu je to nutnost, nepřeháním. Dokonalá symbióza britského seriálového a japonského manga pojetí.
Vojenský lékař John Watson má po svém návratu z Afghánistánu problémy s adaptací. Vyrovnává se nejen se zraněním a jeho psychosomatickou nadstavbou, ale také s nedostatkem financí. Řešení mu nabízí excentrický Sherlock Holmes, který hledá spolubydlícího. Začnou tak na 212B Barker Street společně bydlet i řešit vraždy/sériové sebevraždy čtyř lidí. Souvislost mezi nimi není žádná, způsob úmrtí nicméně vždy stejný. Jako poslední zemřela žena v růžovém, téma nejen pro Studii, ale hlavně pro Sherlocka.
Manga zpracování nemá chybu. V bublinách zůstává suchý britský humor, okolo něj vládne typická japonská manga. Velké oči, nápadný nos, černobílé zpracování, samozřejmě charakteristický způsob čtení. Cumberbatch i Freeman jsou vyobrazeni naprosto věrně. U Cumberbatcha dominují ostře řezané rysy, špičatý nos, rozevláté tmavé vlasy. Manga Freeman zase na první pohled zaujme velikánskýma očima, někdy vypadá až lehce přihlouple – to je moje tradiční profesní výhrada k jakémukoli zpracování chudáka doktora J. Jsou protikladní a přitom se dokonale doplňují. Sherlock s mnohými excentrickými výstupy, nulovou empatií, hrou na housle a dokonalými myšlenkovými pochody, introvertní Watson, hodný, chápající, mírný. Kresba to vše zachycuje naprosto věrně.
Zpracování je dynamické, mění velikosti oken i jejich uspořádání na stránce. Jay. výborně ztvárnil Sherlockovy dedukce. Adaptace něčeho velmi úspěšného vždy představuje výzvu, vysoko nastavená laťka a přímo se nabízející srovnání nutí dívat se kritičtěji, než by si nová verze zasloužila. Sherlock jako manga si přísného pohledu bát nemusí. Obstál. Na své si přijdou fandové Sherlocka, Cumberbatcha i komiksu. Pokud jste prozatím mangou nepolíbeni, neváhejte, je to ideální start.
Moje hodnocení: 92 %
Bibliografické údaje:
Scénař: Steven Moffat, Mart Gatiss
Kresba: Jay.
Nakladatel: Crew (2018)
Počet stran: 210
Komik si může prolistovat tady.
Kam dál:
Jak jsem psala, jsem manga nováček, takže moje doporučení by byla jen teoretická. Já sama chci konečně rozečíst Čarodějovu nevěstu, možná také Naruta, i když má před 40 dílů.
Kromě nich mě také čeká Netvora, doma první díl Probuzení, venku už je i dvojka Krev.
V květnu vychází druhý díl Sherlocka Slepý bankéř. Jsem jasná 🙂
Co budu číst:
Mám stále rozečteno 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo Venduly Borůvkové.
S dcerou netypicky čteme na střídačku tři knihy – komiks Kůstek, Hilda a pidilidi a Ella a kamarádi. Ellu už jedeme potřetí.
Jsem na tom úplně stejně moje první manga je SHERLOCK – žeru ho už od 3. třídy, a po tom co vyšel i seriál a po seriálu manga, bylo by nemožné, nemít ji ve své knihovně.