Stále jedu na severské vlně 🙂 O sérii Kepler 62 už jsem toho napsala hodně. Ilustroval ji Pasi Pitkänen, stejně jako Strašidelnou chůvu Tuutikki Tolonen. Kepler 62 napsali Fin Timo Parvela a Nor Bjørn Sortland. A Timo Parvela má na kontě také knihy o Elle. V češtině již vyšla Ella ve škole, nyní Ella a kamarádi. Aneb jak se mi nabaluje severská dětská knižní koule 🙂

Ella ve škole se mně i dceři moc líbila, obě jsme si našly to svoje. Prvňáčci s vlastním rozumem a bujnou fantazií a jejich učitel, který se je snaží zvládnout, něco naučit a neskončit na psychiatrii. Po prázdninách děti nastupují do druhé třídy. Učitel by i další školní rok s nimi mohl přežít, školní lékař mu poradil, aby na zklidnění navlékal korálky. A tak učitel navléká. Nebo spíše by chtěl navlékat. Už na prvních stránkách víte, že kniha bude stejně dobrá jako ta předcházející.

„Pan učitel našel v létě duševní klid. Aspoň jsme si to mysleli, dokud se mu ta nová šňůrka korálků v jídelně nepřetrhla.

Tuukka  si nechal v létě narůst knír. Aspoň jsme si to mysleli, dokud mu nespadl do polévky.

Samppa dostal v létě překrásnou diplomatku. Aspoň jsme si to mysleli, dokud si pro ni nepřišla paní ředitelka.

Hanna našla v létě pravý diamant. Aspoň jsme si to mysleli, dokud jí nespal na zem a nerozbil se.

Tiina v létě ohluchla. Aspoň jsme si to mysleli, dokud se jí paní kuchařka nezeptala, jestli si někdo nedá ještě jeden nanuk.

Já jsem se v létě naučila čarovat a proměňovat předměty v neviditelné. Aspoň si to ostatní mysleli, dokud se jejich nanuky nezačaly roztékat v mojí kapse.“

Koncept knihy zůstává stejný, opět jde o tři povídky – Ella a Pate, Ella a Provokatér a Noc ve škole. Grafika je také beze změny, což je jedině dobře. Nakladatelství Portál nepřevzalo originální ilustrace, o ty se v českém překladu opět postarala Magda Veverková Hrnčířová. Parvelův humor je laskavý, jak jsem psala v recenzi Elly ve škole, připomíná mi Šimka a Grossmanna. Dospělý čtenář soucítí s učitelem, je to chudák, který chce nejen učit, ale také přečkat pracovní dobu bez větší úhony 🙂

Po zbytek hodiny jsme procvičovali počty a pan učitel psal poznámky do Provokatérovy žákovské knížky. Byla to už jeho třetí, protože jednu měl popsanou zhruba za týden. Takovým tempem získá do konce povinné školní docházky skoro tři sta žákovských knížek. Určitě mu budou dělat velkou radost po celý zbytek života.

Pan učitel má bezbřehou trpělivost a děti bezbřehou fantazii. Jejich konstrukce nemají chybu a malý čtenář přikyvuje. Vždyť vše, co Ella a další vymýšlejí, je naprosto správně, jinak by to ani být nemohlo.

Nad knihou se nejen pobavíte, Parvela se věnuje důležitým tématům, například rozchodu rodičů, šikaně, dětským láskám, přátelství, neúprosné dětské logice, sounáležitosti a samozřejmě také autoritám. Nemoralizuje, čtete vtipnou knihu, ale po jejím dočtení si s dětmi můžete o hodně věcech popovídat. A hodně dětí si v ní najde to své.

Moje hodnocení: 89 %

Dávám o pár procent víc než Elle ve škole. Očekávání byla velká a Parvela rozhodně nezklamal

Bibliografické údaje:

Autor: Timo Parvela

Nakladatel: Portál (2018)

Počet stran: 136

Doporučený věk: podle nakladatele 6-10, za mě klidně i pro předškoláky, kteří od září do školy půjdou. Ať vědí, co je čeká 🙂

Kam  dál:

Ella ve škole, Strašidelná chůva, Kepler62, jak jinak 🙂

Nebo také Děti z Bullerbynu Astrid Lindgrenové, Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomeryové

A z české tvorby knihy Ivany Peroutkové – třeba Valentýnka a narozeniny, série o Aničce nebo do předvánoční doby zasazené Ukradené štěně.

Zkuste také sérii Strašidelná knihovna Dori Hillestad Butlerové.

 

Co budu číst:

Místa ve tmě Lidmily Kábrtové.