Gerda

„Milí přátelé v moři i na souši, dobří lidé s otevřeným srdcem. Ano, vy všichni, kteří jste právě otevřeli tuhle knížku. Rád bych vám vyprávěl příběh velryby Gerdy, která plula životem a poznávala tajemné kouty oceánů. Příběh touhy, snů, radosti a zklamání, Povím vám, jak malá Gerda zažila ztrátu, objevila svět a našla různé přátele. A nakonec i sama sebe…“

Když otevřete knihu, přečtete si několik takových úvodních vět a vedle nich Gerdu vidíte, knihu prostě musíte mít. I já musela. S ilustracemi a příběhem si Adrián Macho vyhrál. Malá velryba Gerda měla vše, rodiče, bratra a nejhezčí dětství, jaké si dokážete představit. Jeden den se ale vše změnilo. Probudila se a byla najednou sama, její svět se zhroutil. „Cítila velikánský velrybí smutek, ale naděje, že jednou potká svou rodinu, ji hnala vpřed.“

Ačkoli je oceán veliký, Gerda to nevzdala. Vydala se vstříc nejistotě a neznámému nebo z jiného úhlu pohledu dobrodružství a poznávání nového. Z  velrybího dítěte se cestou stala správná velrybí slečna.

Adrián Macho píše a kreslí o rodině, lásce, odhodlání, odvaze, ztrátě, smutku, strachu i schopnosti se tomu postavit. Vedle příběhu s morálními hodnotami dětem mimoděk předává další informace o velrybách, raccích, oceánech i hvězdách.

Moje hodnocení: 100 %

Je to jedna z nejkrásnější dětských knih, jaké jsem četla.

Hodnocení dcery: To je krásný velrybí miminko.

A po dočtení: Líbí se mi víc než Nemo.

(kterak knížka velký animáč porazila… 🙂 )

 

Bibliografické údaje:

Autor: Adrián Macho

Nakladatel: CPress (2018)

Počet stran: 32

Doporučení věk: od 4 let

Knihu můžete prolistovat tady. A mrkněte na písmeno d v názvu na titulní straně.

 

Franklinova létající knihovna

Franklin je drak, který má rád knížky, ale nemá nikoho, s kým by mohl svoji lásku sdílet. Lidé se ho totiž bojí. Až se setká s Lunou, holčičkou se stejnou zálibou. Společně se rozhodnou otevřít si na Franklinově hřbetě knihovnu.

Kniha je roztomilá jednohubka psaná ve verších.

Drak Franklin si hrozně rád příběhy čte,

hřejí ho v noci, ve studené tmě.

Do dveří pověsil poličky na knihy,

aby ho stránky před větrem chránily.

V jeskyni, kde bydlí, má spoustu knížek,

když čte nahlas, všichni jdou blíže.

S myškami vytáhnou poličky vzhůru,

komiksy navěší na dlouhou šňůru.

Přidají pohovku, pár krabiček sladkostí,

Franklin má na zádech knihovnu radosti.“

Ilustrace místy vypadají, jako by je kreslilo dítě. Jsou přímé, bez prostorové perspektivy a proporcionality, někdy sklouzávají až ke schematičnosti, ale pro děti jsou tak naprosto srozumitelné. Příběh není složitý. Knihu bych proto četla i s dítětem mladším, než je doporučený věk nakladatelství  (tj. 4 roky). Veršovaná forma navíc nevyžaduje dlouhodobé držení pozornosti. I menší dítě to tak bez problémů zvládne.

Moje hodnocení: 78 %

Hodnocení dcery: To je velký drak. Ale nevypadá moc strašidelně, já bych se ho nebála.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Jen Campbellová

Ilustrace: Katie Harnettová

Nakladatel: CPress (2018)

Počet stran: 32

Knihu si můžete prolistovat tady.

 

Valentýnka a narozeniny

Valentýnka je devítiletá holčička, která ráda zpívá, skládá písničky a hraje na klávesy. Žije ve velkém domě s rodiči, babičkou, strýcem a tetou. V podkroví má pokoj, kde s kamarády Jonášem, Péťou a Zuzkou spřádají plány. Teď jeden konkrétní. Valentýnčina teta bude mít narozeniny a oni vymysleli skvělý dárek. Vyrobí šumivé koule do koupele a do každé z nich přidají nějaké tajemství, třeba třpytky, lístky květin, malé figurky, ale i mrtvou mouchu. O té ale ví jen jeden z nich.

Musím se přiznat, že Valentýnka mi trochu lezla na nervy. Malé kápo, okolo kterého se všechno musí točit. Znáte takové, nejlepší, nejkrásnější, netalentovanější… S dcerou jsme se vůbec neshodly, ona z ní byla nadšená. Jistě k tomu pomohly i krásné ilustrace Ivony Knechtlové (pro ni tak typické). S Valentýnkou se bude identifikovat určitě nejedna holčička, dlouhé vlnité princeznovské vlasy a sladěné oblečení mluví samy za sebe.

Ivana Peroutková velmi vhodně volila skladbu dětí i jejich zázemí – dvě holky, dva kluci. Valentýnka žije s rodiči i dalšími příbuznými, sourozence nemá, Zuzčina maminka má nového partnera, Jonáš má staršího bratra, Péťova maminka je těhotná. Pěkně vyvážené, každé dítě si to své najde.

Moje hodnocení: 80 %

Hodnocení dcery: Líbí se mi Valentýnčiny vlasy. Budeme také vyrábět šumivé koule? Ale mouchu tam nedáme.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Ivana Peroutková

Ilustrace: Ivona Knechtlová

Nakladatel: Albatros (2018)

Počet stran: 120

Knihu si můžete prolistovat tady.

 

Co budeme číst dál:

Z projektu Knihozemě máme doma ještě Nikdyuš. Tu čtu sama a líbí, líbí.

Protože dnešní tipy byly spíš pro holky, pro kluky zkuste sérii Kepler62, o které jsem už psala.

Pokud máte školkové dítě a líbil se vám Rok v lese, právě vyšel Rok ve školce.

 

Co budu číst já:

Právě jsem dočetla pátý díl čínských thrillerů Petera Maye Běžkyně. Výborné jako obvykle. Teď uvažuji mezi Mimo provoz Adama Chromého, …s duší beadníka Jaroslava Irovského, Dědinou Petry Dvořákové nebo Johanou trojice autorek.