Manga Sherlock je zpět. A to v plné parádě. První díl jsem hodnotila vysoko, teď tomu nebude jinak. V bublinách typický suchý britský humor, kresba ve stylu japonské mangy. Psala jsem to už v recenzi prvního dílu, pokud nemáme s mangou zkušenosti, Sherlock představuje ideální start. Pokud máte rádi seriálové zpracování Sherlocka s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem, neváhejte.

Sherlocka osloví jeho bývalý spolužák, aby rozluštil nápis, který se objevil v bance, kde pracuje. Sherlockova skepse rychle zmizí, když se najde mrtvola. A pak další. Krátce nato zmizí tajemná žena. Vše nejprve spojují jen nápisy. Ty zavedou Sherlocka s Watsonem do čínské čtvrti, kde začnou skládat jednotlivé dílky.

V komiksu je opět vše, co od Sherlocka i mangy čekáte. Zůstává věrná podoba s Cumberbatchem i Freemanem, dynamicky zpracovaný děj a hlavně Sherlockovy dokonalé dedukce s ironickými glosami. Víc britské už by to nemohlo být. Symbióza vytvořená Moffatem, Gatissem a Jayem mě baví.

Vidím, že se ti vede dobře. Hodně cestuješ.

No, celkem jo…

Dvakrát do měsíce obletíš celý svět, ne?

Hehe, už to zase děláš.

Vůbec se nezměnil. Studovali jsme spolu na univerzitě, víte?

Vždycky na nás zkoušel takový trik…

To není trik … Prostě jsem pozoroval.

No tak dobře, jen do toho. Jak víš, že dvakrát do měsíce obletím svět? Že bych měl na kravatě skvrnu od kečupu, který se dá koupit jen na Manhattanu? Nebo mám na botách nějaké zvláštní bláto?

Zatímco jsme na tebe čekali, promluvil jsem si s tvojí sekretářkou.“

„Van Coon byl levák. Takže do pravého spánku by se střílel dost těžko. Nevšiml jste si? Důkazy jsou po celém bytě. Stolek stojí po levé straně pohovky. Ouško hrnku je otočené doleva. Používá levou zásuvku. Papír a pero leží nalevo od telefonu … V kuchyni je nůž na máslo. Používal ho levačkou, protože zbytky másla jsou na pravé straně čepele.“

Tohle je přesně ten správný Sherlock. I Watson. Sherlocka s malými nápovědami stíhá, není úplně mimo, což mě v některých zpracováních stavovsky štve. A je tam i love story, resp. pokus o ni, pokud do hry nevstoupí sebestředný asociál Sherlock.

Akční, vtipné, chytré, nové pojetí respektující vše, co dělá (nejen) Sherlocka Sherlockem.

 

Moje hodnocení: 92 %

Hodnotím stejně jako první díl. Vysokou laťku drží.

 

Bibliografické údaje:

Scénář: Steven Moffat, Mark Gatiss

Manga: Jay.

Nakladatel: Crew (2019)

Počet stran: 192

 

Komiksem si můžete prolistovat tady.

 

Co budu číst dál:

Z komiksů mě čekají Pérák: Oko buducnosti Petrů Macka a Kopla a Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidroua a Aimée de Jonghové.