Útlá dětská knížka se spoustou zajímavých informací dětem podaným atraktivní a  naprosto srozumitelnou formou. Kluci Šimon a Daniel a labrador Ludvík najdou na půdě atlas světa,  díky kterému se dostanou na ta nej místa na světě. Dítě čtenář/posluchač se tak dozví, že v Antarktidě na polární stanici Vostok byla naměřená nejnižší teplota -89,2 °C, rychlost větru tady může dosáhnout až 350 km/h. Nejsušším místem je poušť Atakama, kde napadne v průměru 1 mm srážek na rok, naopak na havajském ostrově Kauai na hoře Waialeate prší 348 dní v roce. Nejvyšší strom – sekvoj vždyzelená – v Kalifornii měří 115,6 metrů a nejdelší přírodní most stojí na hranicích Číny a Vietnamu. Pokud mají vaše děti rády sci-fi a ještě nevědí, po kom se jmenuje kapitán Piccard, nalistujte si kapitolku o nejhlubším místě. V knížce jsou i dvě česká želízka 🙂 

Každému přírodnímu rekordu je věnována dvojstrana s bohatými ilustracemi. Prohlížením knihy tak můžete strávit o hodně více času než jen přečtením textu. Jak už jsem několikrát psala, fantazii (a tady i znalostem) rodičů se meze nekladou. Můžete si povídat o vlaječkách na Mount Everestu, zvířatech v Amazonii nebo Antarktidě, teplotních rozdílech mezi dnem a nocí na Sahaře nebo oblečení lidí v různých koutech světa. 

Moje hodnocení: 80 %

Hodnocení dcery: Hustý. Škoda, že s nimi není nějaká holčička.

To je moje i moje malá výtka. Nelpím na genderové vyváženosti za každou cenu, ale možnost identifikace je fajn. Když knihou provází malá holka, dceru většinou zaujme víc. A myslím, že nebude jediná.

Bibliografické údaje:

Autor: Karolina Medková

Ilustrace: Katarína Gasko (mj. ilustrovala také slovenský slabikář)

Nakladatel: Albatros (2019)

Počet stran: 48

Doporučený věk: 5 let

Knihu si můžete prolistovat tady.

Kam dál:

Svět je NEJ je spíše pro děti mladší. Představuje ideální odrazový můstek pro Nejvyšší horu, nejmenší hvězdu nebo Animalium, Botanikum a spol. 

Zkuste také Jak bydlí děti z celého světa a Jaké svátky slaví děti celého světa Heleny Haraštové a Pavly Hanáčkové.

Co budu číst:

Dočítám Žár Josepha Incardony. Pak asi na chvíli uteču ke komiksům, čeká mě Nestor Burma Léa Maleta a Ms. Marvel G.Willow Wilsonové.