Nedávno jsem psala o Koho vypijou lišky Lidmily Kábrtové. Nejde o novinku, kniha vyšla už v roce 2013. Příběh Jo, nechtěné dcery alkoholika a matky, která ji nenáviděla, Kábrtová vystavěla pomocí kapitol o 50 slovech. Místy je proložila dobovými reáliemi, ty mají vždy 100 slov a jde o citace z dobového tisku. Zajímavý literární počin je i Johana. Knihu napsaly tři autorky – Pavla Horáková, Alena Scheinostová a Zuzana Dostálová. Každá napsala třetinu. Autorky se dohodly pouze na rámci děje, vše ostatní bylo na každé z nich. Zajímavý koncept, zpracování podle mě už tak nevyšlo. Děj spíše klouzal po povrchu a i velmi zásadní věci v Johanině životě přešly autorky často až zkratkovitě. Stalo se, dobrý, jdeme dál. Nadšení se nekonalo ani po Hodinkách od Ašera Zuzany Dostálové. Výtky podobné jako u Johany. Bylo tam toho tolik, tak strašně moc, až to místy odrazovalo od čtení. Dostálová své postavy nešetřila, naložila jim párové problémy, mezigenerační neporozumění, potýkaly se s alkoholikem, násilníkem, nevěrou, malým sebevědomím, traumaty z dětství, závažnými onemocněními, úmrtími, sebevraždami, podvody, finančními i osobními krachy.

Prakticky ve stejnou dobu vyšla Teorie podivnosti Pavly Horákové, druhé autorky Johany. Přemýšlela jsem, jestli mám knihu vůbec číst, pak ale přišlo velmi milé překvapení. Vše, co jsem Johaně a Hodinkám vytýkala, tady není, resp. Teorie podivnosti je skoro dokonalý protiklad. Vypravěčka Ada Sabová je tak trochu neukotvená třicátnice. Splnila si všechny společností/rodinou požadované čárky, ty jí ale bezpodmínečné štěstí a spokojenost nepřinesly. Vystudovala, pracuje v Ústavu mezioborových studií člověka, pere se s akademickou kariérou i sama se sebou.

„‚A drž se.‘ Kolikrát jsem za poslední dobu tahle dvě slova slyšela nebo sama pronesla? Nadejde v životě konkrétní okamžik, kdy si přátelé na rozloučenou místo ‚měj se‘ začnou říkat ‚drž se‘? Nebo jsem jen ovlivněná svými momentálními pocity, takže vidím obtíže všude, kam se podívám? Možná se mi ohlašuje ta dokola omílaná krize středního věku, akorát se v mém případě dostavila dřív, než jsem stihla nasbírat zkušenosti a statky, které ke střednímu věku patří. Můžeš se oblékat a chovat mladě, odkládat dospělost a její závazky, ale čas neobelstíš. V životopisu už mi začínal narůstat soupis ztrát.“

 Ve vztazích úspěch neměla, naběhla pozérovi bez vlastního názoru i podvodníkovi. Její matka pracuje v rozhlase a zuby nehty se drží svého postavení idolu krajánků bez ohledu na jejich věk. Představuje pro ně určité zakotvení, spojení s rodnou zemí, resp. zemí jejich předků. Adin otec pracoval jako lékař, pak vyhořel a jeho životní náplní se stalo budování skalního bytu na severu Čech. Úplně bez problémů nežijí ani Adiny sourozenci. Starší sestra utekla před ctižádostí rodičů do zahraničí. Bratr je správný bohém s velkoryse pojatou životní vizí, kašle na konvence a partnerky i partnery střídá s naprostou lehkostí. Mezi nimi balancuje Ada.

Debatuje s knihovnicí Valerií, bývalou vedoucí ústavu, které se před lety ztratil syn, všímá si detailů, absurdit i nahodilostí kolem sebe i v sobě a rozebírá je do detailů. Její někdy lehce jednotvárný život vyvažují sny, které představují nejen projekce, útěk, ale také možnost přivydělat si peníze. Tedy možná. Ada vše komentuje s nadhledem, ironií, sarkasmem, vymýšlí sociologické studie a naprosto nenuceně a vlastně nenápadně posunuje děj dopředu. Zdařilé, bez prvoplánové snahy zalíbit se, pohromadě držící, vystavěné na detailech, s citem pro jazyk i pointu.

Moje hodnocení: 89 %

Bibliografické údaje:

Autor: Pavla Horáková

Nakladatel: Argo (2018)

Počet stran: 360

Kam dál:

Přečtěte si Johanu a porovnejte. A pak další knihy Pavly Horákové, mě čeká Přišel befel od císaře pána a Zum Befehl, pane lajtnant.

Co budu číst:

Po pomalejším rozjezdu v novém roce teď vychází jedna pecka vedle druhé. Právě čtu Marokánku Christine Manganové, ta ven teprve půjde. Něco pro fandy Eleny Ferrante. Zvědavá jsem také na Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakamiové. A tento týden vyjde Smrt před branami Sabay Tahirové. Její Jiskra v popelu a Oheň v temnotě mě přivedly k fantasy.

Na přečtení také čekají Hodiny z olova Radky Denemarkové. První ohlasy vypadají hodně slibně.