Recenze Terroru by mohla být velmi stručná – dokonalý, výborný. Přesně tak by měla vypadat audioknižní výzva trvající prakticky 36 hodin. Terror lze brát i jako přehlídku výrazných mužských interpretů, například Martina Stránského, Vladislava Beneše, Jana Vlasáka, Davida Novotného nebo Ivana Luptáka, z nich si nejde nevybrat.

V roce 1845 se lodě Erebus a Terror vypravily na expedici. Jejich posádka čítala 129 mužů, cílem bylo obeplout Ameriku ze severu, proplout mezi Kanadskými arktickými ostrovy z Atlantiku do Pacifiku, a najít tak novou obchodní cestu. Námořníci zvládli první zimu, ale pak lodě uvízly u Ostrova krále Viléma, což byl začátek jejich konce.

Interpreti se vypořádali se složitými souvětími, někdy lehce zacykleným nebo velkoryse pojatým dějem. Jejich výkony nejsou jen prostým načtením textu. Dokázali přenést mrazivou atmosféru – vynucenou nejen arktickou zimou, ale i pobytem v izolaci, kdy postupně umírají jednotliví členové posádky. Čelí nevyhnutelnému, sami sobě, něčemu tajemnému, temnému, věci z ledu, co na ně číhá venku. Ať už to jsou halucinace, projekce jednotlivců, genius loci, lední medvěd nebo cosi schopné přepůlit člověka. To přináší trochu tajemna do příběhu vycházejícího ze skutečných událostí. Dějem na lodích zrekonstruovaným pomocí deníků se prolínají retrospektivy jednotlivých námořníků. Ty tvoří velmi důležité střípky a vysvětlují jejich chování na lodi. Ve vyhrocených situacích vyplouvá na povrch to nejlepší i nejhorší. 

Nejvíce prostoru dostal Martin Stránský jako kapitán Terroru Crozier. Rozhodný, čestný, s autoritou, hledající řešení v beznadějné situaci, ztrácející se na dně lahve nebo v arktické krajině a přemýšlející o šamanech a inuitském pojetí duše. K jeho postavení na lodi dokonale kontrastují vzpomínky na soukromý/milostný život. Stránský s jeho typickým hlasem všechny tyto polohy naprosto věrohodně zachytil. Posloucháte se zatajeným dechem, poslední Crozierovy kapitoly jsou velmi silné, s téměř snovou atmosférou, mrazivé. Stejně jako krajina, ve které posádka uvízla. 

Ostatní zdatně nejen sekundují, ale rovnocenně Stránského doplňují. David Novotný coby lodní lékař Goodsir, humanista, vědec, který se na výpravu dívá jako na přírodovědnou i medicínskou výzvu. Za hranice možností jdoucí kapitán sir Franklin v podání Vladislava Beneše, tradičně výborný Jan Vlasák, ledařský mistr Blanky nebo Petr Jeništa coby záporák Hickey.

Hudební doprovod je spíše nenápadný, velký objem textu ho pro mě trochu zastínil. Nese se v rytmu inuitského šamanského bubnu, postupně graduje. Nechybí zpěv Eskymáků a zvuky evokující mrazivou krajinu.

Moje hodnocení: 100 %

První letošní stovka 🙂

Bibliografické údaje:

Autor: Dan Simmons

Vydavatel: OneHotBook (2018)

Délka: 35 hodin 51 minut

Režie: Hynek Pekárek

Interpreti: Martin Stránský,  Vladislav Beneš, David Novotný,  Ivan Lupták, Jan Vlasák, Jiří Hromada,  Robert Mikluš,  Daniel Rous,  Miloslav König,  Petr Jeništa, Lukáš Příkazký

Za poskytnutí audioknihy díky nakladatelství OneHotBook a portálu Audiolibrix, kde si můžete poslechnout ukázku.

Kam dál:

Přečtěte si Expedici Bey Uusmy,  která mapuje další nevydařený projekt, tentokrát nepovedený let balónem na severní pól. Zájem badatelů stejně jako Franklinova výprava budí dosud.

Trochu koketuji s komiksem Dlouhý John Silver. Poslech téměř 36 hodin se na mě podepsal  🙂 , zůstávám na lodi, i když úplně v jiném pojetí. 

Co budu poslouchat:

Text Dmitry Glukhovského.