K adventu patří spousta věcí – svíčky, výzdoba, cukroví,vaječný koňak, koledy, pohádky a vánoční příběhy. Vedle těch romantických jsou vděčným literárním tématem i zločiny a záhady. Ty nabízí v předvánoční době pěkný kontrast.

V češtině nyní vyšla Velká kniha vánočních detektivek a záhad. Ono ‚Velká‘ v názvu je opravdu na místě, jde o velkoformátovou knihu o 496 stranách. Editor Otto Penzler vybral 25 povídek, které rozdělil dopěti souborů: Klasické Vánoce s povídkami např. Agathy Christie, Arthura Conana Doyla, Veselé Vánoce s Edem McBainem, Thomasem Hardym, Vánoce s láskou a povídkami Edgara Wallaceho, Stanleyho Ellina a Tajemné Vánoce,kam zařadil povídky Roberta Louise Stevensona, Josepha Commingse. Na své si tak přijde každý žánrový fanoušek. Povídky představují pěknou ochutnávku, můžete se setkat s autory, které ještě neznáte a objevíte je pro další čtení. Před každou povídkou je krátký medailonek o autorovi, což pomůže v další orientaci.

Detektiv Steve Carella byl na služebně sám. Na to, že byl Štědrý večer, byl překvapivý klid.Obvykle na služebně vypuklo peklo, jak zavřely obchody. Ale dnes večer se služebna a celá policejní stanice zdály být nezvykle tiché. Žádné vyzvánění telefonů. Žádné klapání psacích strojů. Žádný z pochůzkářů nenakoukl nahoru,aby se zeptal, jestli se v kanceláři náhodou nevaří káva. Jen Carella seděl u svého stolu a znovu si pročítal denní hlášení, které právě naťukal na stroji, aby zkontroloval, jestli v něm neudělal nějakou chybu. Z‚ozbrojené loupeže‘ udělal ‚ozubenou‘. Chybu opravil perem a nazval zločin jeho pravým jménem … Přešel k oknům na opačné straně služebny  a shlédl do ulice. Venku na ulici vypadalo všechno stejně tiše jako uvnitř. Jen občas projelo nějaké auto a sem tam někdo prošel. Samozřejmě, všichni už byli doma u vánočních stromků. Předpověď slibovala sněžení, ale zatím nespadla ani vločka. Zrovna se odvracel od okna,když vtom věci nabraly krvavý spád. První, co uviděl, byla krev stékající po tváři Cottona Hawese.“  Steve Carrella Eda McBaina tak Tichou noc slibovanou v názvu povídky neprožije.

Lituji, že jsem recenzi nezveřejnila 1.12. Kniha je vlastně ideální adventní kalendář – na každý den až do 25. tak mohla připadnout jedna povídka 🙂 , to mi ale došlo až dneska. Nikdy ale není pozdě a je to pěkná výzva. Čokoládky z kalendářů jsou fajn, ale detektivní povídky jsou jiná liga 🙂

Moje hodnocení: 89 %

Hodně povedené i po grafické stránce. V úvodu každé povídky je černobílá ilustrace dokreslující atmosféru.

Bibliografické údaje:

Editor: Otto Penzler

Nakladatel: Familium

Počet stran: 496 velikých, formát knihy je 22,7×26,8 cm

Kam dál:

Pokud nebudete mít vánočních vražd dost, poslechněte si Vánoce Hercula Poirota Agathy Christie. S Velkou knihou se nekryje, v ní je povídka se slečnou Marplovou.

Co budu číst:

Vraždy vyvážím Kavárnou v Kodani Julie Caplinové.