Bilancujete někdy? Ohlížíte se a přemýšlíte, jestli žijete tak, jak chcete, jak jste si představovali? Nebo přežíváte a rezignovali jste? Máte nějaký věk, kterého se bojíte? Který považuje za zlomový? Poslední možnost pro nový začátek?

Třem bývalým spolužákům Petrovi, Markovi a Adamovi bude čtyřicet a narozeniny chtějí po dlouhé době oslavit společně v Londýně. Školu sice studovali společně, nyní ale žijí úplně jinak. Petr je ženatý s Monikou, má dvě děti a hemeroidy. V představách mu nechybí spousta sexu, v počítači také, s manželkou už to tak slavné není. Marek je rozvedený, s bývalou ženou i dcerou se prakticky nestýká, jen chlastá a lže. Protože už nevidí žádné východisko (spíš není ochotný a schopný jej vidět nebo alespoň hledat), chce se zabít. Londýn vyhodnotí jako přátelský k tělům sebevrahů, na víkend s kluky tak vyráží s jednosměrnou letenkou. O tom ale nikdo z nich netuší. Hostitelem a průvodcem po Londýně má být Adam. Ten tam dlouhodobě žije, z toho deset let s Richardem. Něco mu ale chybí. Postupně si uvědomuje, že se jeho a Richardův pohled na život a priority rozcházejí. Život není jedna velká pařba. Adam chce víc než jen večery v restauracích a klubech.

Víkend začíná tak, jak byste od narozeninové pařby čekali. Spousta alkoholu, přechytralé řeči o všem, nechybí ani ženské a fotbal, někdy v překvapivé kombinaci. Všichni si připadají zase jako ve škole, je skvělé být zase spolu. Pak na všechny předpoklady zapomeňte, průběh víkendu prostě netipnete, nic neprobíhá tak, jak byste čekali. Čtěte pozorně, Folný sem tam hodí návnadu, jen nenápadnou větu, jejíž důležitost oceníte až o mnoho stran později. Když už si myslíte, že horší už to být nemůže a další gradace není možná, lehce vás přesvědčí o opaku. Jestli jste knihu ještě nečetli, vzpomeňte si na mě, až budete číst o pandách nebo konverzaci Nicka s jednou důležitou postavou.

Folný postupně střídá vypravěče. Přípravu na Londýn a tamní akce sledujete očima Petra, Adama a Marka. Později je doplňují i Petrovy děti a manželka, kamarádka i partner Adama a bývalá Markova manželka.

Výborná je také grafika obálky, Londýn jako na dlani.

Moje hodnocení: 82 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Petr Folný

Nakladatel: Host (2018)

Počet stran: 248

 

Kam dál:

Jednoznačně Buzíčci, pokud jste je nečetli. Já je právě rozečítám.

Nabízí se také srovnání s Patrikem Hartlem a jeho knihami, hlavně Prvok, Šampón, Tečka a Karel. U mě ale jednoznačně vítězí Folný.

 

Co budu číst:

Možná na chvíli zase uteču k fantasy, čeká mě Ódinovo dítě.

Pak zase zpátky na domácí půdu, zítra vychází Vitka Kateřiny Tučkové, to se těším hodně.