Peter May je zpět se všemi klady i maličkými zápory. Patřím mezi ty, kteří na jeho detektivky netrpělivě čekají a kupují je v předprodejích. Je sice pravda, že detailně popisuje vše, co se mihne dějem, ale stále v mezích únosnosti, Jirákových kvalit (naštěstí) nedosahuje a vy máte alespoň detailní přehled o všem :o).

Černé světlo je třetí díl Akt Enzo. Jestli jste nečetli první dva díly, začněte popořadě s prvním, ale u recenze na chvíli zůstaňte, ať mi nekazíte statistiku návštěvnosti stránek :o). V prvním díle série (Výjimeční lidé) se Enzo Macleod vsadí, že vyřeší staré neobjasněné vraždy, které ve své knize popsal novinář Roger Raffin. Zatím se mu to povedlo dvakrát :o) – ve Výjimečných lidech a Kritikovi. Výjimeční lidí je podle mě skvělá kniha s výborně vystavěnou zápletkou i dobře vypilovanou pointou. Kritik vysoko nastavenou laťku sice nepřeskočil, ale dostatečně mě zaujal, abych pokračovala ve čtení dalšího dílu. V Černém světle řeší vraždu osvědčená partička s Enzem v čele. Sekundují mu jeho dvě dcery, jejich partneři a Nicole, Enzova studentka. A jako vždy se objeví jedna nebo více žen, které Enzovi zamotají hlavu a projdou postelí.

Děj začíná slibně a vzhledem k tomu, že série ještě není ani v polovině, nečekaně. Enzo jde na pravidelnou preventivní prohlídku, po níž se dozví, že trpí leukemií. S léčbou mu zbývá šest měsíců života, bez ní tři. Ve stejný den má jeho dcera Kirsty překládat na důležitém jednání, ale opozdí se. Musí ji zastoupit kamarádka. Kirsty má tak štěstí, pod její židlí byla nastražená bomba a kamarádka výbuch nepřežije. Jak se říká – do třetice všeho dobrého i zlého, Bertrandovi, partnerovi Sophie, druhé Enzovy dcery, shoří posilovna. Vše se navíc komplikuje obviněním Enza z vraždy. Důkazy nalezené na místě činu mluví jasně v jeho neprospěch. Způsob provedení nápadně připomíná jednu nevyřešenou vraždu ze seznamu. Vše tak dostává jiný rozměr. Byly to vše jen náhody nebo se někdo snaží Enza vyřadit ze hry za každou cenu? Stihne tomu Enzo přijít na kloub, než zemře? A je opravdu tak nemocný?

Černé světlo sleduje nejen Enza a spol., ale také vraha a další důležité hráče z jeho bezprostředního okolí (prozrazení jejich identity by byl spoiler jako hrom). Pomalu tak odkrývá všechny důležité proměnné, momenty z vrahova života i způsob Enzova uvažování. Nevím, jak jste na tom vy, ale já mám série ráda. Čtete nejen o vraždách, ale postupně se před vámi odvíjí i život vyšetřovatelů/policistů/kohokoli, kdo zločin řeší. Enzo má vztahy komplikované na všech rovinách. Má dvě dcery, se starší vztah velmi specifický. I když se k sobě snaží najít cestu, něco se vždy pokazí nebo alespoň zkomplikuje. A Enzo a ženy je kapitola sama o sobě. Padesátník s vlasy uvázanými do ohonu sametovou stužkou :o)).

Z detektivek Petera Maye u mě zatím vedou čínské thrillery, ač jsou už staršího data (v češtině prozatím vyšly jen tři díly ze šesti). Jako první jsem četla jeho trilogii z ostrova Lewis. U ní jsem se chvíli sžívala s lehce nadbytečným popisem všeho. Jakmile ale styl akceptujete, není co řešit. Výjimeční lidé mě posadili na zadnici, byla jsem z nich nadšená a doporučovala všude okolo. Kritik očekávání úplně nesplnil, ale rozhodně nezklamal. Černé světlo zůstalo na úrovni Kritika. Někdy je May trochu předvídatelný, nevyhnul se pár klišé a musím říct, že se dopustil jedné logické chyby! Ta nijak neovlivní děj, ale jedničku z genetiky by nedostal. Kniha také pravděpodobně doplatila na vyšší zájem celé série. Stará vražda byla odhalena, ale motiv a její pozadí nikoli. Neměla jsem takovou tu radost jo, super! Před lety jsem jednoho známého přesvědčovala, aby dal šanci i dalším dílům Milénia Stiega Larssona. Přečetl Muže, kteří nenávidí ženy, ale vadilo mu příliš mnoho nedořešených otázek. Na ně přišla řada až ve druhém a třetím díle a pak to bylo ono ty jo, paráda! Myslím, že Akta Enzo jsou/budou stejný případ (nebo alespoň doufám). Takže se těším na další. A moc na pokračování čínských thrillerů!!

Moje hodnocení: 73 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Peter May

Nakladatel: Host (2017)

Počet stran: 343

 

Kam dál:

Cokoli od Petera Maye. Jestli chcete další skvělou sérii, zkuste moji oblíbenou Åsu Larssonovou. První díl je Sluneční bouře.

 

Co budu číst:

Na chvilku jsem si odskočila ke komiksu/dokumentární knize Fotograf a začala číst Jidáše. O obou někdy příště :o).