Knihu lze shrnout jedinou holou větou: Host válí. Že válí na poli knih pro dospělé, jsem roky zvyklá, ale teď je to i jedna dětská pecka vedle druhé. Zdaleka to již není jen Tappi, uvažte jen několik knížek v poslední době: Obejmi mě, prosím, Rok v lese, Kdo zabil Snížka?, Pod zemí, pod vodu a teď Co se skrývá v našem těle.

S knížkou dostanete tři v jednom, nejen knihu, ale také velkou ilustraci dívky/kluka a tři barevné filtry. Začněte zeleným, to uvidíte tělo, jak vypadá zvenčí. Pokračujte filtrem modrým a dostanete k vrstvě detailů na první pohled neviditelných. Zakončete to filtrem červeným a někdy se nebudete stačit divit.

Každý obrázek doplňuje komentář, co jednotlivé barvy odhalí. Uvidíte tak kosti, svaly, dítě (i vy 🙂 ) se třeba dozví, kolik jich v těle máme. Na dalších stranách můžete pokračovat třeba s kůží, smysly, mozkem, zažívacím ústrojím, plícemi, srdcem nebo cévami. Vše podané pro děti jasnou a srozumitelnou formou. Na poslední dvoustraně jsou nakresleny ženy s postupně rostoucím těhotenským břichem. V jednom z filtrů uvidíte rostoucí mimino, které do té doby (jako kdyby) netušíte. Paráda!

Ve srovnání s jinými dětskými atlasy o lidském těle je třeba ocenit hravost, preciznost a nápaditost provedení. Není to jen spousta suchých dat, která děti nebaví, ač se je rodiče snaží do nich nacpat. Host doporučuje pro děti od 4 let, za mě souhlas. Dokonalé pro zvídané děti, i přes malý počet stran u knihy vydrží dlouho a bude bavit je i rodiče. V knize i v těle se totiž skrývá nejedno tajemství…

Moje hodnocení: 90 %

Doporučuje jeden z jednoho lékaře (to jako já 🙂 ).

 

Bibliografické údaje:

Autor: Aina Bestardová

Nakladatel: Host (2017)

Počet stran: 24

 

Co budu číst:

Začínám číst Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu Becky Chambersové.