Mayovy thrillery doporučuji již hodně dlouho. Teď tomu nebude jinak, půjde o tip pro audio nadšence. David Matásek dává Enzovi Macleodovi ten správný šmrnc. Enzo má pro mě dokonalé knižní charisma. Chytrý chlapík, jde si za svým a v tom, co umí, je sakra dobrý. Není prvoplánový krasavec, kouzlo ale jistě má. V životě udělal několik přešlapů a někdy si to solidně vyžral. Knihu jsem asi před rokem a půl četla, při poslechu jsme se tak mohla soustředit na interpretaci.

I v případě Entomologova odkazu Enzo ze svého charisma nic neztrácí. Odjíždí rozlousknout další vraždu z Raffinova seznamu, tentokrát starého profesora tropické lékařské genetiky a amatérského entomologa Adama Killiana. Ten před smrtí jasně označil svého vraha. Zanechaný vzkaz mohl rozluštit jen jeho syn, který však tragicky zemřel krátce po Killianově smrti. Už to samo o sobě je dobré, May ale děj rozehrává ještě lépe. Na začátku knihy sledujete dva útěky Erika Fleischera. První z Mnichova v padesátých letech a později už jako Yvese Vaurse z marockého Agádíru v letech šedesátých. V tu chvíli samozřejmě netušíte, o koho jde a jak souvisí s Killianovou vraždou.

Jestli se vám líbila kniha Výjimeční lidé, první ze série Akt Enzo, Entomologův odkaz vás potěší. Enzo postupuje klasicky, systematicky, sbírá informace, přežije nějaký ten útok, konfrontaci, svádí ženy (nebo ony svádí jeho) a pije. Nebo spíše popíjí, alkohol ho doplňuje, May naštěstí nepodléhá modernímu trendu, Enzo k alkoholu neutíká, on si ho užívá. Je to požitkář v mnoha ohledech. Životní styl v nové domovině s nějakou tou skleničkou vína převzal dokonale a vyšperkoval jej konzumací whisky. Žije sice ve Francii, ale Skotem zůstává 🙂  

Bohatý popis krajiny Maye coby autora nezapře, už jsem si zvykla, pozornost od děje neodvádí. Pokud jste knihu nečetli, poslouchejte pozorně, občas se objeví drobný detail, jenž později hraje zásadní roli. Jakmile Enzo přijde na podstatu odkazu, je to radost číst/poslouchat. Jedna logická hádanka za druhou, když jednu pochopí, postoupí o kolo dál a tak několikrát dokola. Když jsem knihu četla, vraha jsem neodhalila.  Podezírala jsem toho nesprávného. Vynechám jakékoli spoilery, ale odkazy vedou logicky jen ke dvěma lidem a já se nachytala. A udělalo mi to celkem radost, v některých Mayových knihách bylo rozuzlení lehce předvídatelné, tady ale ne, výborné.

Text doprovází akustická hudba s francouzským šmrncem. Dominuje akordeon, který doplňuje kytara, instrumentální tóny. Doprovod je spíš minimalistický, nechává vyniknout text, resp. interpretaci Davida Matáska. Ten čte jakoby mimochodem, civilně, bez zbytečné dramatizace, která se k Mayovým knihám nehodí.

Za poskytnutí audioknihy díky vydavatelství OneHotBook a portálu Audiolibrix.

 

Moje hodnocení: 85 %

Hodnotím o symbolická tři procenta víc než knihu za interpretaci.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Peter May

Vydavatel: OneHotBook (2019)

Interpret: David Matásek

Režie: Michal Bureš

Délka: 10 hodin 7 minut

 

Kam dál:

Rozhodně všechny knihy Petera Maye.

Pokud váháte, jestli se pouštět do nějaké z jeho sérií, zkuste Ochráním tě – v knižní nebo audioverzi.

 

Co budu poslouchat:

Chybí mi jen jedna kapitola do konce Chlapce v pruhovaném pyžamu s výborným Michalem Zelenkou. Recenze brzy 🙂