Peter May opět potvrdil pozici mojí krimi/thrillerové jedničky. Ochráním tě je samostatný román, ve kterém se vrací na ostrov Lewis. Ostrovní trilogie byla první, co jsem od něj četla. Solidně vystavěná zápletka, vraždy bez potoků krve, prolínání současnosti a minulosti a spousta popisů. Pro vykreslení atmosféry dokonalé, pro část čtenářů možná trochu rušivé. Přiznám se, že jsem v mayovských začátcích místy čtení zrychlila. A v dalších knihách zase přibrzdila. Bez popisu by to nebyl May, je třeba to akceptovat. Trilogie z ostrovů se soustředí na přírodu a mentalitu lidí žijících na Hebridech, v čínských thrillerech na čínskou historii, současný život běžných Číňanů, tradice, mezigenerační rozdíly. Li Jen a Margaret reprezentují charakteristické rysy čínské a americké kultury, jejich střety a vývoj vztahu představují zajímavé zpestření. Enzo Macleod v Aktech Enzo je požitkář. Kromě postupného řešení neobjasněných vražd se tak May podrobně věnuje třeba jídlu a pití.

Teď opět ostrov Lewis a exkurze do světa vysoké módy. Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní firmu Ranish Tweed. Jejich látky – ručně tkaný tvíd – se před lety staly módním hitem a Ranish Tweed etablovanou značkou. Během služebního pobytu v Paříži je ale Ruairidh zavražděn. Auto, ve kterém jede společně se svou milenkou, vybuchne. Niamh se bez nadsázky zhroutí svět. Nejprve se díky anonymu dozví o manželově nevěře, ten odmítne konfrontaci a odejde za milenkou a krátce poté umírá. Z jejich společného života zbyly jen ruiny, Niamh ztratila manžela i dosavadní jistoty, jeho nevěra staví vše prožité do úplně jiného světla.

Vyšetřování se ujímá mj. Sylvie Braquetová, rozvedená policistka žijící se dvěma dcerami. Obě ženy jsou hodně výrazné – profesně úspěšné, přibližně stejně staré, Niamh bezdětná, Braquetová s dvojčaty, na něž nemá čas. Práci obětovala manželství, nyní jí hrozí, že o děti přijde. Mezi vyšetřováním vraždy obě bilancují, vracejí se do minulosti. Pozornost se o něco více soustředí na Niamh, flashbacky se ukazují zásadní momenty jejího a Ruairidhova života. Události, které se před lety staly, s sebou nesou spoustu neporozumění a starých křivd. Adeptů na vraha tak během čtení přibývá. Mám Maye načteného, v některých knihách jsem na vraha a motiv přišla o něco dřív, než by bylo potřeba, tady ale ne. Tip jsem měla jasný, nenápadně zmíněné detaily mě k němu dovedly naprosto jistě, ale ono ne. Měla jsem z toho radost. Je fajn, když vás oblíbený autor překvapí. Ochráním tě je jedna z Mayových nejlepších knih (kolikrát jsem to u něj už napsala? 🙂 ). A byla by ještě lepší, kdyby si odpustil poslední kapitolu, tj. dvě stránky. Zbytečné, patetické…

Současně s knihou vyšla i audiokniha. Část textu načetl Jiří Dvořák, který za interpretaci Muže z ostrova Lewis obdržel cenu Audiokniha roku 2014 v kategorii Nejlepší audiokniha ‒ četba. Na Ochráním tě by ale sám nevystačil. O minulosti Niamh a Ruairidha vypráví Niamh v ich-formě, to načetla Lenka Zbranková.

Jiří Dvořák podle mě dokonale vystihl atmosféru (audio)knihy. „Je to opět takové ,mayovské‘. Autor je úžasný v tom, jak umí postavy pěkně a nečekaně zamotat do sebe, z čehož vzniká velmi napínavý příběh. Mám rád jeho poetiku a líbí se mi styl jeho vyprávění. Je to v té syrovosti a v tom, jak dokáže popsat ty rašeliny, machéry, a nevlídnost skotského počasí… To je podle mě pro něj a pro jeho tvorbu typické. Když to čtete nebo posloucháte, máte pocit, že je vám zima a jste úplně promoklí.“

Text jsem nejdříve četla, poté poslouchala. Zápletka vyřešená, mohla jsem se plně soustředit na audio verzi. O tom, že Dvořák je sázka na jistotu, nebylo pochyb. Jde vždy o příjemný poslech, kdy interpret plně souzní s textem, nepřebíjí jej, předá posluchači vše potřebné. Lenka Zbranková byla příjemným překvapením. Ačkoli se jedná o její první audioknihu, byla Dvořákovi plnohodnotným partnerem. Oba doplňuje původní hudba, jak je v produkci OneHotBook zvykem. Pokud jste poslouchali i hebridskou trilogii, nejen text, ale i hudba brkne na nostalgickou ostrovní strunu.

Moje hodnocení: 90 % pro knihu i audioknihu

Bibliografické údaje:

Autor: Peter May

Nakladatel: Host (2019)

Počet stran:  415

Interpreti: Jiří Dvořák a Lenka Zbranková

Režie: Jitka Škápíková

Vydavatel: OneHotBook (2019)

Délka: 13 hodin a 3 minuty

Za poskytnutí díky nakladatelství Host, OneHotBook a portálu Audiolibrix, kde si můžete poslechnout ukázku.

Kam dál:

Cokoliv od Petera Maye 🙂

Co budu číst:

Dočítám Podivné počasí v Tokiu od Hiromi Kawakamiové.

Co budu poslouchat:

DNA od Yrsy Sigurðardóttirové.