Zabrousila jsem do známých i neznámých vod. Vody známé – thriller, neznámé – thriller zasazený do Mongolska. Krimi laťku mám s množstvím načtených knih nastavenou docela vysoko. Ve výběru jdu i nejdu s proudem. Někteří profláklí autoři (třeba Jo Nesbø, Lars Kepler nebo Henning Mankell) mě úplně nezaujali, naopak nedám dopustit na Stiega Larssona, Åsu Larssonovou nebo Petera Maye. Ian Manook u mě rozhodně nepropadl.

Ústřední trojici tvoří už zasloužilý policajt Jerúldelger se spoustou prožitých (a často nezpracovaných) věcí, mladší policistka Ojún a soudní lékařka Solongo. Stejně jako třeba u třeba Maye a jeho čínských thrillerů jsou Jerúldelger a Solongo partnery i v osobním životě. Ani jejich vztah ale není jednoduchý nebo jednoznačně definovaný. Jak už jsem psala u čínských thrillerů, tohle lehké klišé mi ani v nejmenším nevadí. Naopak v případě sérií jsem vždy zvědavá, jak se bude posouvat tato osobní rovina. Velmi zajímavý bude ale i vývoj dalších Jerúldelgerových vztahů.

Ian Manook zná dokonale reálie, popisuje život v mongolských městech i v tradičních jurtách, mentalitu, kuchyni, zvyky, komplikované vztahy s Rusy, Číňany nebo Korejci. Knihu navíc prostupuje spiritualismus. Jerúldelger strávil své dětství v klášteře, tradice a svou výchovu ctí i nadále. Na své si tak přijdou nejen příznivci klasických thrillerů.

Musím říct, že Ian Manook se toho fakt nebojí. Některé scény jsou hodně drsné. Je zbytečné být více konkrétní, nechte se překvapit a místy i lehce znechutit sami. Pokud jste knihu četli /budete číst, na správném místě ihned pochopíte. V jeho pojetí navíc rozhodně platí, že nikdo není nedotknutelný.

Děj má několik zvratů, postupuje svižně. Odpustíte několik drobných usnadnění nebo nesrovnalostí ve faktech. Na konci jsou záporáci zdárně a v některých pasážích velmi akčně odhaleni, rozuzlení potěší ty, kteří mají rádi knihu logicky uzavřenou, ale zůstává dostatečně otevřené pro další pokračování. Ke čtení navíc vybízejí i názvy kapitol. Chvilku mi trvalo, než mi došlo, že název je zároveň poslední větou kapitoly. Velké lákadlo.

 

Moje hodnocení: 79 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Ian Manook

Nakladatel: Kniha Zlín (2016)

Počet stran: 518

 

Kam dál:

Vyšel již druhý díl Kruté časy.

Čínské thrillery Petera May jsou do češtiny přeloženy zatím čtyři, za přečtení rozhodně stojí.

V Knihománii 20.10. vyjde Selfies Jussi Adlera-Olsena. A aktuálně Tání Lize Spitové, o chvilku později Entomologův odkaz opět Petera Maye (Akta Enzo) nebo také Bambi Monse Kallentofta a Markuse Luttemana.

 

Co budu číst:

Čtu moji druhou Absyntovku Ku-klux-klan. Tady bydlí láska. Výborné.