Kavárna v Kodani je taková milá romanťárna. Najdete v ní spoustu klišé, děj je předvídatelný, je to zdánlivě banální čtení, nicméně kniha toho v sobě naštěstí schovává mnohem víc. Je především o tom, že každý máme tajemství, které chceme – více či méně – tajit a snažit se přesvědčit své okolí nebo sami sebe, že se máme dobře. Mladý muž si zdánlivě užívá svobody a toho, že ho nikdo neomezuje, ale ve skutečnosti je sám. Je společensky aktivní se spoustou známých, ale přesto jakoby neviditelný. Suverénní reportérka s dokonalým vzhledem a dokonalým manželstvím nemusí mít vše tak bezchybné, jak se snaží prezentovat. Žoviální stárnoucí novinář působí jako veselý společník, ale pak se napije víc, než by měl. A i vždy usměvavá a zdánlivě bezstarostná mladá žena může v soukromém životě pěkně narazit a úsměv už není spontánní, přechází spíš ve křeč maskující realitu.

Kate pracuje v PR. Má vysněnou práci, ale chtěla by prorazit. Pomoct by jí měla cesta do Kodaně, kde má skupině britských novinářů přiblížit podstatu hygge. Vše platí dánský podnikatel, který v Londýně plánuje otevřít obchodní dům Hjem. Jeho pojetí by mělo ukázat to nejlepší z dánského životního stylu. Trocha PR na rozjezd nikdy nezaškodí. Kate osloví novináře a dá dohromady různorodou šestici. Mezi nimi je i Ben, jenž celou akci bere jako trest. Soudobé pojetí hygge mimo Dánsko je podle něj reklamní tah založený na svíčkách a kašmíru. Samozřejmě prozře. A nejen to. A nejen on.

Knihu jsem přečetla během dvou dní, bavila mě. Je předem jasné, jak to s Kate a Benem dopadne, nicméně čtení nabízí spoustu podnětů k zamyšlení.

„‘Lidi si dělají určité představy. Vtip spočívá v tom, že je při nich necháte.‘ Šibalsky na mě mrknul. ‚Nejde o to, odkud pocházíte, ale o to, kam jdete.‘“

Tohle je přece domov hygge. Rodina. Společně strávený čas tu má svůj význam … Nevzala jsem to za špatný konec? Copak je kariéra tak důležitá? Neutíká mi takhle život mezi prsty?

Seveřané musí kompenzovat málo slunečního svitu, a tak mají hygge, lykke, lagom nebo sisu, vyberte si :). Radují se z drobností všedního života, snaží se seřadit si priority, ladí drobnosti, aby se cítili dobře a byli šťastní. A abyste mohli být skutečně šťastní, musíte být opravdoví, nenechat sebou vláčet, hrát ve svém životě hlavní roli a pasivně nečekat, kam vás okolnosti zavedou. Pokud nejste spokojení, nebojte se změny, i když není jednoduchá. O tom všem je Kavárna v Kodani. I ona je hygge.

Moje hodnocení: 80 %

Bibliografické údaje:

Autor: Julie Caplinová

Nakladatel: Cosmopolis (2018)

Počet stran: 352 stran

Kam dál:

Knihy Jenny Colganové, třeba Kavárnička na pobřeží, Ostrov s vůní čerstvého chleba nebo Rosiin sladký krámek snů; zkuste i Lucy Diamond – Kavárna na pláži, Bude to dobrý rok nebo Abby Clementsovou a určitě také sérii o Úterních ženách Moniky Peetzové.

Kousky štěstí Anne Ch. Østbyové mě tak nezaujaly, ale úplně špatné nebyly.

Co budu číst:

Dočetla jsem Mých prvních 54 000 let Karin Bojsové, teď jdu na první díl mangy Čarodějova nevěsta.