Druhý týden projektu Prečítané leto byl pro mě docela oříšek. Tématem jsou brýle. Jakou literární postavu s brýlemi si vybavíte? Jasně, Harry Potter, mám ho 🙂
Harry je fenomén, o tom žádná. Já jsem se k němu dostala až jako dospělá. V tu dobu jsem v rámci svého předatestačního kolečka pracovala na dětském oddělení a Harryho tam četla spousta dětí, od těch šesti- nebo sedmiletých až po ty pubertální. Docela mě to zaujalo, a tak jsem po Harrym sáhla také. Koupila jsem první díl, jen abych věděla, co na něm všichni mají. A pak v rychlém sledu díl druhý, třetí … sedmý. Chytila jsem se. A už jsem chytila i dceru, Harryho čteme spolu a baví nás to obě.
Dětské knihy o brýlích (nebo v mém pojetí spíš s brýlemi)
Profesi nezapřu, hned po Harrym mě napadla encyklopedie Co se skrývá v našem těle? Ainy Bestardové. Ilustrace skrývají spoustu informací, ve vrstvách je odhalujete třemi barevnými filtry (které vypadají jako brýle 🙂 ). Každý obrázek doplňuje komentář, co díky jednotlivým barvám vidíte. Dítě (i rodič) se třeba dozví, kolik máme kostí a svalů. Na dalších stranách pokračují informace o kůži, smyslech, mozku, zažívacím ústrojím, plících, srdci nebo cévách. Vše podané pro děti jasnou a srozumitelnou formou. Na poslední dvoustraně jsou nakresleny ženy s postupně rostoucím těhotenským břichem. V jednom z filtrů uvidíte rostoucí mimino, které do té doby (jako) netušíte.
Pro děti 4+.
Brýle má i Artur v knize Artur a zlaté lano Joea Todd-Stantona. „Artur se narodil před dávnými lety v jednom islandském městečku a již záhy bylo jasné, že nikdy nebude stejný jako ostatní. Jakmile byl dost starý na výpravy do lesa, s velkým zájmem zkoumal zvláštní stvoření, která je obývala.“
Založil tak základy velké sbírky artefaktů a stal se prvním dobrodruhem z rodu Brownstonových. Knihu s krásnými ilustracemi vydalo stejné nakladatelství (Flying Eye Books – Nobrow Ltd., v češtině Paseka) jako Hildu.
Pro děti 5+ (podle mě), fandy dobrodružství, bájných tvorů, tajemných knihoven a severské mytologie.
Jako akční hrdinka na první pohled nevypadá ani Berta. Je nejmenší z celé školky, trochu oplácaná a brejličky přes půl tváře. Ale jednou v noci k ní přiletí Ufík a začnou se dít věci. Berta a Ufo je nejen večerníček, ale také knížka Miroslava Adamce s ilustracemi Jitky Petrové.
Brýle najdete i v dalších knihách. Nosí je třeba Prófa ze Sněhurky, šmoula Koumák, John z Petra Pana nebo jedna z víl z pohádek o princezně Sofii První a Šípkové Růženky.
Knihy pro dospělé
Teď to bude trochu improvizace.
V souvislosti s brýlemi se mi vybavily dvě knihy, které jsem v poslední době četla.
Silvie Ostrčilová z Mimo provoz Adama Chromého patřila po tři desetiletí k televizním ikonám. Vždy dokonale oblečená s charakteristickými brýlemi s kostěnými obroučkami.
Úplně z jiného soudku je Fotograf Emmanuela Guiberta, Didiera Lefèvreho a Frèdèrica Lemerciera. Jde o grafický román mapující práci Lékařů bez hranic, a to nejen tu medicínskou, ale práci všech, kteří se na průběhu misí podílejí. Francouzský fotograf Lefèvre (sám nosící brýle a navíc dívající se na svět přes optiku fotoaparátu) dostal v roce 1986 příležitost odjet na afghánskou misi. Kniha začíná jeho odletem z Paříže, pokračuje mezipřistáním v Karáčí, krátkým pobytem v Pešávaru, přejezdem do Afghánistánu, samotnou misí a končí návratem zpět. Lefèvre vše nafotil, později převyprávěl a Guibert nakreslil. Fotografie doplňují obrázky, obrázky zase fotografie. Výborné čtení.
Na svět se růžovými brýlemi nekoukaly postavy z knih Dity Táborské (Malinka i Běsa), Aněžka a Houbařka Viktorie Hanišové, Anny Bolavé (Do tmy a Ke dnu) nebo Édouarda Louise (Skoncovat s Eddym B.).
Trochu oslí můstek, vím…
Hezký týden (nejen) s brýlemi 😎
Napsat komentář