Pro dospělé

Franz Kafka a jeho Proměna nesmí chybět. Zkuste i Franze Kafku. Člověka své i naší doby Radka Malého s ilustracemi Renáty Fučíkové. Kniha je věnována všem, kdo ve Franzi Kafkovi nepřestali vidět člověka, což dokonale sedí. Přibližuje postavení Židů v Praze v době okolo Kafkova narození, pokračuje jeho rodinou, komplikovaným vztahem k otci, naopak pevným se sestrou Ottlou (pro mě fascinující žena, a to až do konce, klobouk dolů), profesním působením. Nevynechává přátelství s Maxem Brodem nebo zásadní ženy jeho života.  Kafkův osobní život se prolíná se základy jeho tvorby. Ilustrace Renáty Fučíkové jsou temné, propracované do maličkostí. Nevím, co byla větší radost, jestli číst text nebo prohlížet grafiku. Konfrontace Kafkova života, zázemí, vztahů, zdraví a  jeho díla je výborná.  

Proměnou je inspirovaná také Cikáda Shauna Tana. Dominují ilustrace, text stojí spíše v pozadí. Přesto je v několika málo větách v knize použitých řečeno vše potřebné. Krásné, smutné, poetické.

Cikáda pracovat ve vysoké budově.

Úředník zapisovat data. Sedmnáct let

Žádné zdravotní volno. Žádná chyba.

Žádný lidský kolega nemít rád cikáda.

Myslet, že cikáda hloupá.

Sedmnáct let. Cikáda jít do důchodu.

Žádná rozlučka. Žádná gratulace.

Cik. Cik. Cik.“

Nedávno vyšla další Tanova kniha – Příběhy z vnitřního města, ani v ní není o hmyz nouze.

Pokud máte radši detektivky/thrillery, zkuste Entomologův odkaz Petera Maye nebo Jepici Jamese Hazela.

Hmyzí stopu najdete i v povídkových sbírkách Sobí hora Karin Tidbeckové, švédské variaci na finské podivno :), a Místech ve tmě Lidmily Kábrtové. Pro fandy povídek představuje Kábrtová podle mě zaručený tip. Postavy v Místech ve tmě jsou pro zevního pozorovatele naprosto průměrní a možná i na první pohled nezajímaví lidí. Takových potkáte denně desítky. Jejich život může být ale úplně jiný. Dramatický, plný strachu, bolesti, opovržení, nedocenění, samoty, rezignace. Řešení by se v mnohých případech nabízelo – odejít, začít znova, ale zdaleka ne každý je toho schopen. Na věku nezáleží, čtete o mladé dívce a její platonické lásce z výtahu, jiné, která tajně utekla na diskotéku, ženě, jež kvůli partnerovi opustila práci a postupně všechny zvyky i celé své já a stala se týranou ženou s vymytým mozkem a nulovým sebevědomím, stárnoucí ženě, která celý život obětovala manželovi, o pacientce v nemocnici řešící záhadu každovečerního srocení nové hospitalizovaných mužů… Některé z nich jsou submisivní, nechají sebou vláčet, jiné vědí, co chtějí, dělají složitá rozhodnutí měnící život.  

 

Pro děti

Dobrodružství pavoučka Čendy Pavla Čecha! Naprosto bez debat.

Pavouci mohou být třeba i pod podpostelí, kde uklízí nepořádek malé holky (Co se děje v Podpostelí Hany Lehečkové s ilustracemi Ondřeje Dolejšího) nebo v lese, tam v knižním velkoformátovém pojetí Emilie Dziubakové. V Roce v lese si na své přijdou malí, větší i rodiče, dá se prohlížet na spoustu možných způsobů. Na první dvoustraně autorka ukazuje zvířata, která pak v lese prožijí celý rok, třeba ježka, vlka, jezevce, mravence, pavouky, chrobáky, žížaly, housenky, berušky, ruměnice pospolné, lasici, bachyni, bažanta, zubra, bobra, žáby, kachny, netopýry, vydru, sovu, krtka, havrana, jeřába a také medvěda. Každá následující dvojstrana zobrazuje jeden měsíc. Podrobně sledujete, jak se les v roce mění. Ale to je jen jeden rozměr knihy. Dziubaková zachytila vždy stejný výsek lesa. Nechybí hájenka, zvířata pod zemí, v potoce i volně pobíhající. Stromy mají listy, ty postupně mění barvy a opadávají, zvířata si budují obydlí, mají mláďata, shání potravu, připravují se na zimu, v lese se pohybují ve dne i v noci, za slunného dne nebo v dešti. Můžete si prohlížet stranu po straně a udělat si podrobný obrázek, jak vypadá les v jednotlivých měsících. Je ale možné zaměřit se jen na určitou část a prolistovat si, co během měsíců dělá jedno, dvě nebo tři konkrétní zvířata. Třeba nějaký hmyz.

Jestli chceto do dětí dostat nějaká fakta, prolistujte Animalium a pak se odreagujte u Mortiny Barbory Cantini. V domácnosti, kde jsou v zásobě sušenky t roku 1895 :).