Čtvrtý týden projektu Prečítané leto patří knihám o listech. Mrkněte na některé z nich.

Dětské knihy

Listy jsou na stromech nebo květinách, v knihách nebo v dopisech.

Vydejme se nejdřív do lesa, strávit tam jde celý rok. Rok v lese je velkoformátová kniha se spoustou detailů. Na své si přijdou malí, větší i rodiče, dá se prohlížet na spoustu možných způsobů, rozhodně to není kniha na jedno použití. Na první dvoustraně autorka Emilia Dziubaková ukazuje zvířata, která pak v lese prožijí celý rok, třeba ježka, vlka, jezevce, mravence, pavouky, chrobáky, žížaly, housenky, berušky, ruměnice pospolné, lasici, bachyni, bažanta, zubra, bobra, žáby, kachny, netopýry, vydru, sovu, krtka, havrana, jeřába a také medvěda.

Doporučený věk: 2+, kniha s dítětem poroste, informacemi je nabitá.

Pro podobnou cílovou skupinu je určen i Zubr si hledá hnízdo. Tukoni, dobří duchové lesa, pomáhají zvířatům připravit se k zimnímu spánku. Nejdříve musí absolvovat školení, aby věděli, koho mají uložit a kdo bude přes zimu bdít. Spí třeba čmelák, plch, svišť, ježek, netopýr nebo medvěd. Těm asistují při přípravě hnízda, pelechu a brlohu. Nanosí a naklepou polštáře, nashromáždí jídlo, aby spáčovi nic nechybělo. Zubr by si chtěl také pospat, ale má smůlu. Všechna místa jsou už obsazená a navíc ho tukoni mají na černé listině nespáčů. Roztomilá jednohubka.

Listy v knihách a knihovnách můžou být někdy pěkně nebezpečné. Postava z nich může vypadnout a pak pracně hledá tu správnou pohádku, do které patří (O vlkovi, který vypadl z knížky). Když knížku po přečtení zapomenete zavřít, hrozí zkáza knižního světa. Medvěd Wrr by mohl vyprávět. A zatímco on se snaží svět zachránit a nechá se do děje vtáhnout víc, než čekal, poštovní holub Pipp musí doručit všechny listy dopisní.

A nezapomeňte, že na jednom – tom posledním – okvětním lístku růže závisel další život zvířete (Kráska a zvíře). Ideálně pro děti 5+.

 

Knihy pro dospělé

Jestli máte rádi knihy o knihách, přečtěte si Dobrodružství milovníka knih a První dojmy Charlieho Lovetta. V obou se řeší knižní záhada, v Prvních dojmech možný podvod Jane Austenové a v  Dobrodružství nález knihy, která by mohla s konečnou platností dokázat, že své hry opravdu napsal William Shakespeare.  V ději se střídá současnost a minulost, má to spád, radost číst.

Jak z názvu vyplývá, Záhada se točí také okolo Henriho Picka. Jean-Pierre Gourvec založil v bretaňském městečku Crozon knihovnu odmítnutých rukopisů, poslední útočiště autorů, jejichž texty nechce vydat žádné nakladatelství. Ti, kteří to nevzdali, mohli k němu svou knihu donést a uložit ji na speciálně určená místa. O zvláštní tradici věděla jen hrstka zasvěcených až do doby, kdy se v Crozonu objevila mladá redaktorka Delphine se svým přítelem Frédéricem. Procházeli police a našli skvost – rukopis naprosto neznámého již zesnulého Henriho Picka, místního výrobce pizzy. Je ale možné, aby napsal tak skvělý text, i když jeho okolí tvrdí, že ho literatura prakticky nezajímala?

Kdyby Bilodo v Podivuhodném životě osamělého pošťáka neporušil listovní tajemství, nečetl by dopisy Ségolène z Guadalupu a excentrického Gastona Grandprého. Dopis vždy obsahoval jen jediný list papíru s jednou básní, japonskou haiku. Když Grandpré náhle zemřel, Bilodo ztratil smysl života. Dopisy, ačkoli nebyly adresované jemu, pro něj představovaly jeho jedinou radost. Rozhodne se proto Grandprého nahradit. Piluje, trénuje, vymýšlí takové básně haiku, aby Ségolène nepoznala, že si píše s někým jiným. Krásná a poetická kniha s dokonalou grafikou.

Dopisy psal i Charlie. Byl vždy Ten, kdo stojí v koutě. Své okolí spíše jen pozoroval a moc se nezapojoval. V dopisech zůstává anonymní, nepožaduje žádné odpovědi či zpětnou vazbu. Chce jen někoho, s kým by mohl sdílet svůj život, svěřit se vším, co ho trápí nebo s čím se nedokáže vypořádat. Ať už jde o sebevraždu jediného kamaráda, smrt tety, vztah s rodiči a sourozenci nebo strach z nástupu do nové školy.

Listy notového papíru potřebovala i Vitka – Vítězslava Kaprálová, když skládala hudbu, nebo alter ego …s duší beadníka Jaroslava Irovského, aby si mohl psát deník.

 

Tak hezký týden s listy, knižními i těmi v přírodě.