Když jsem dočetla Záhadu Henriho Picka, nejradši bych zatleskala. Výborná, skvělá kniha, nezbytnost pro všechny, kdo mají rádi knihy o knihách. A pokud máte slabost pro Bretaň, bod k dobru, text si musíte zamilovat.

Na Záhadu Henriho Picka jsem přitom přišla úplnou náhodou. Šla jsem do knihkupectví pro Jepici Jamese Hazela a jen tak ze cviku jsem se dívala okolo sebe. Dokonale vymyšlená obálka s knihovnou a lidským stínem musí každého knihomola zaujmout. Když jsem zjistila, že autorem je David Foenkinos, na kterého už jsem opakovaně pěla chválu za Něžnost, bylo rozhodnuto. Na anotaci jsem mrkla jen zběžně a šla zaplatit.

Děj se točí okolo senzačně nalezeného knižního pokladu. Před lety založil Jean-Pierre Gourvec v bretaňském městečku Crozon knihovnu odmítnutých rukopisů, poslední útočiště autorů, jejichž texty prošly opakovanými odmítnutími. Ti, kteří to nevzdali, mohli k němu svou knihu donést a uložit ji na speciálně určená místa. Na knihy se tam víceméně pouze prášilo. O zvláštní tradici věděla jen hrstka zasvěcených až do doby, kdy se v Crozonu objevila mladá redaktorka Delphine se svým přítelem Frédéricem. Procházeli police a našli skvost – rukopis naprosto neznámého již zesnulého Henriho Picka, místního výrobce pizzy. Nikdo ho nikdy neviděl nic psát, ale i on mohl mít (možná) svá tajemství. Když se navíc objeví naprosto objektivní indicie pojící Picka s dílem, zdá se, že se zrodila literární hvězda.

David Foenkinos vystavěl skvělou a zdánlivě nenápadnou zápletku. Postupně rozplétá životy několika důležitých hráčů. V jeho zorném poli zdaleka není jen Pick. Kombinuje fiktivní postavy a těmi reálnými. Čtete o slavných autorech, práci nakladatelů, redaktorů, kritiků. Máte pocit, že se něco podobného, o čem Pick píše, mohlo/může klidně stát. (nejen) v jeho pojetí je odmítnutí velmi dobrého rukopisu tak jednoduché. Vždyť kolikrát se to už stalo. Čtenáře jistě vede k odhalení autorství literární senzace. Byl to opravdu Pick? Nebo někdo jiný? S přibývajícími stránkami víte, kam míří, oceňujete, jak vše do sebe zapadá. Ale ono je to ještě lepší! O hodně lepší. Třešnička na pomyslném literárním dortu na vás čeká až v epilogu. Paráda! Když to píšu, zatleskala bych znova.

 Moje hodnocení: 93  %

 

Bibliografické údaje:

Autor: David Foenkinos

Nakladatel: Argo (2018)

Počet stran: 264

 

Kam dál:

Přečtěte si Foenkinosovu Něžnost. Nebo jeho Erotický potenciál ženy, ten mě ještě také čeká.

Jestli máte rádi knihy o knihách, zkuste Čtenáři z Broken Wheel doporučují Katariny Bivaldy, Dobrodružství milovníka knih a První dojmy Charlieho Lovetta, Literární spolek Laury Sněžné a Magický průvodce městem pod pahorkem Pasi Ilmari Jääskeläinena nebo třeba i Podivuhodný život osamělého pošťáka Denise Thériaulta.

Pokud jste nečetli, nezapomeňte ani na Laurenta Bineta a jeho Sedmou funkci jazyka nebo HHhH. Bineta ostatně v ději zmiňuje i David Foenkinos. A nejen jeho.

 

Co budu číst:

Je čas na thriller – V pasti lží B. A. Paris, po ní přijde na řadu Jepice Jamese Hazela. Nebo možná konečně Tvář vody Daniela Krause/Guillerma del Tora.