Moje druhá audiokniha. Rozhodování a výběr plně kopírovaly Himmlerovu kuchařku. Knihu jako takovou mám už delší dobu doma, ale nepřišla ta správná doba si ji přečíst, byla spousta knih nových nebo v danou chvíli aktuálních, tak šel Binet stranou. Před nedávnem se ale celkem razantně připomněl,  vyšla jeho druhá kniha (Sedmá funkce jazyka). Nikoho asi nepřekvapím, když napíšu, že i tu jsem si koupila. A šla jsem na to šalamounsky, Sedmou funkci si přečtu (až na ni přijde řada :o)), HHhH jsem si poslechla. Byly to dvě mouchy jednou ranou, splnila jsem si rest a ověřila si, jak u mě audioknihy obstojí ve druhém kole.

Dopadlo to dobře :o), audioknihy mají opravdu něco do sebe. Trochu stále ještě bojuji s vytvořením si vztahu k textu během čtení. Přijde mi, že když čtu sama, mám ke knize blíž. Může to být jen nezvykem, přeci jen načteno mám mnohonásobně více. Musím potrénovat a vychytat nástrahy, třeba listování je někdy celkem oříšek. V knize víte, že daná pasáž byla nahoře v horní čtvrtině stránky nalevo, chvilku listujete a máte to. U audio verze pro mě zatím největší komplikace.

Váhala jsem, jestli HHhH bude pro poslech dobrá volba, přeci jen je to spíše dokument. Ze začátku jsem měla trochu problém se zaposlouchat. Binet píše hodně o sobě, důvodech, které ho vedly k tomu, že téma začal zpracovávat, o okolnostech sbírání materiálu. Měla jsem pocit, že toho vím víc o něm než o všech jiných, o kterých jsem se něco chtěla dozvědět, Himmlerem začínaje, Heydrichem konče. Jakmile jsem ale jeho stylu přivykla, začalo se původní negativum překlápět spíše směrem do plusu. Jeho zápal pro věc je celkem nakažlivý. Oceňujete, kolik toho dal dohromady, čtete nebo posloucháte dál. Znalosti má hodně široké, operaci Antropoid zasazuje do souvislostí, neomezuje se pouze na dobu druhé světové války (nebo krátce před ní). Jestli jste po knize sáhli s tím, že se chcete dozvědět něco hlavně o Heydrichovi nebo Himmlerovi, jak napovídá název Himmlers Hirn heißt Heydrich, budete nadšeni/zklamáni (záleží na úhlu pohledu). Dozvíte se toho mnohem více.

Podání Jiřího Plachého je výborné. Vzhledem k námětu by se snadno mohlo stát, že při výčtu historických faktů nebo během autorových odboček do osobního života bude za uspávače hadů. Nestalo se. U HHhH jsem usínala stejně jako u Himmlerovy kuchařky, určitě ne častěji :o).

 

Za audioknihu děkuji www.audioteka.com/cz.

Moje hodnocení: 87 %

 

Bibliografické údaje:

Autor: Laurent Binet

Interpret: Jiří Plachý

Vydavatel: Bookmedia, Audiotéka

Délka: 13 hodin 46 minut

 

Co budu poslouchat dál:

Rozvažuji mezi S elegancí ježka a Pěnou dní. Pro Eleganci ježka hraje Taťjána Medvecká, pro Pěnu dní Čekání na Bojanglese. Pěna dní by ideálně zapadla k předešlým výběrům, mám ji opět doma, ale zatím jsem ji nečetla. Dříve mi přišla až moc mimo, teď mě spíše láká. Čekání na Bojanglese je k ní často přirovnáváno, asi je na čase udělat si vlastní názor.

 

Co budu číst:

Od čínských thrillerů a Hadohlavce Petera Maye jsem se přesunula do Mongolska, žánru jsem ale zůstala věrná a aktuálně jsem asi v polovině Jerúldelgera Iana Manooka, rozehrané je to dobře.

Dlužím ještě recenzi na Zinkové chlapce Světlany Alexijevičové a Tvrdohlavá stvoření Aimee Benderové, obě budou hodně pozitivní (tématům navzdory).