Zubr si hledá hnízdo je taková dětská roztomilost. Pro rodiče čtecí jednohubka, dětem ale nasadí brouka do hlavy 🙂 Pro děj jsou naprosto nezbytní tukoni. Ale co jsou ti tukoni zač? Je možné je někdy vidět?

Jsou to dobří duchové lesa, kteří pomáhají zvířatům. V knížce mají důležitý úkol, je čas uložit zvířata k zimnímu spánku. Předtím tukoni absolvují školení, kdo v zimě spí a kdo ne. Spí třeba čmelák, plch, svišť, ježek, netopýr nebo medvěd. Těm asistují při přípravě hnízda, pelechu nebo brlohu. Nanosí a naklepou polštáře, nashromáždí jídlo, aby spáčovi nic nechybělo. Zubr by si chtěl také pospat, ale má smůlu. Všechna místa jsou už obsazena a navíc ho tukoni mají na černé listině nespáčů. Když se mu přes to všechno nakonec podaří usnout, probudí se o hodně dřív, než se na zimní spánek sluší.

Text doprovázejí jednoduché ilustrace, které někdy vypadají, jako by se nakreslilo malé dítě. Zubr i samotní tukoni jsou dokonalí hlavonožci. Knížka tak bude srozumitelná pro děti 2+. Své kouzlo ale má i pro děti o něco starší. Za mě je ideální cílová skupina děti 2-3+.

Jedinou výtku bych měla ke konci. Možná by neškodilo pár vět o tom, co bude zubr dělat po probuzení. Něco málo je ukázáno pomocí ilustrací, ale trochu textu by byla fajn. Zvídané dítě v tomto věku po dočtení logicky hned přijde s otázkou ‚a co bude zubr dělat, když ostatní zvířátka spinkají?‘

Zubr si hledá hnízdo je autorská prvotina ukrajinské autorky Oksany Bula. Tukoni ale nežijí jen na stránkách knihy. Jejich lesní svět i oni existují již několik let. Oksana Bula s nimi vytváří pohlednice, kalendáře a autorské brože. Slavní tak už byli před vydáním knihy.

Moje hodnocení: 80 %

Hodnocení dcery: Ty jo, to jsem netušila. Můžeme tukony někdy vidět? 🙂

 

Bibliografické údaje:

Autor: Oksana Bula

Nakladatel: Host (2017)

Počet stran: 40

 

Knížkou si můžete prolistovat tady.

 

Kam dál:

Logicky musím doporučit Rok v lese Emilie Dziubakové a Obejmi mě, prosím Przemyslawa Wechterowicze a znovu Emilie Dziubakové.

Na podobném konceptu jako Rok lese jsou vystavěny knihy o ročních a obdobích Jaro, Léto, Podzim a Zima, resp. také Noc Rotraut Susanne Bernerové.

 

Co budu/budeme číst:

Máme rozečtené Zmáťu a Záhadu, to je veliká paráda. Ilustrace v knize nemají chybu.

Já doplňuji základní fantasy vzdělání a čtu Ódinovo dítě