V dalším týdnu míří Prečítané leto do města. Jaké knihy o městě jste četli?
Pro děti
Jako Hradečák (Hradec Králové) musím začít Medvědem Wrr. Vím, že jsem o něm už psala v týdnu o listech, ale jinak to prostě nejde, Hradec tvoří knize dokonalou kulisu. Jsem patriot, vím 🙂
Z Hradce je to necelou hodinu do Prahy. Pozor na ni, je to nebezpečné město. Děti tam padají do kanálů, Áďa by mohla vyprávět (Áďa spadla do kanálu Sylvy Francové). Po pádu se potká s krysákem Emanem, který ji vezme na procházku historickou Prahou. Velkoformátové ilustrace doprovází text většinou ve formě komiksových bublin, pro dítě zábavný a bezbolestný způsob, jak se dozví spoustu informací. Mým favoritem jsou pasáže věnované židovským památkám.
Informacemi jsou nabité Mapy (Aleksandra a Daniel Mizielińští). Na 51 dvoustranách najdete ilustrace 42 zemí na šesti kontinentech. Jsou tam nejen města, řeky a hory, ale také typická jména dané země, jídla nebo zvířata. Máte tak zeměpis, dějepis, kulturu, faunu a floru v jednom 🙂 Na podzim vychází autorům Mapovník.
Podobně koncipované je Jak bydlí děti celého světa (Helena Haraštová, Pavla Hanáčková).
Jestli máte města dost, sbalte kufr, sedněte na vlak jako Honzík (Honzíkova cesta Bohumila Říhy).
Pro dospělé
Někdy na vysoké škole jsem objevila knihy Edwarda Rutherforda. Učila jsem se na zkoušky a hned po nich jsem sáhla po jedné z nich. Jako první přišel na řadu Londýn (882 stran). Román nebo sága, chcete-li, má jednoho hlavního hrdinu, a to město samotné. Začíná příchodem Římanů a končí v současné moderní čtvrti Doclands. Důležité historické okamžiky jsou zpracovány v jednotlivých kapitolách. Na začátku knihy je nakreslený rodokmen, aby se čtenář v postavách lépe orientoval a neztratil souvislosti. Sledujete totiž nejen dějiny města, ale také několika rodin žijících v něm v průběhu tisíciletí. Skvělé čtení. Třeba požár v Londýně v Rutherfordově podání si pamatuji dodnes.
Rutherfordovi vyšly v češtině i další knihy: New York (768 stran), Russka (700 stran), Hvozd (577 stran), Sarum: Román o Anglii, (450 stran) a Dublin (624 stran), Irsko: Probuzení (680 stran) a Paříž (704 stran). Jestli máte rádi historické romány a bichle, neváhejte. Stačí si jen vybrat místo, kterým začnete.
Průvodci po městech jsou i knihy profláknutého Dana Browna. Třeba v Andělech a démonech dostanete docela slušného průvodce po Římě.
Z Říma pak zamiřte na sever do Medvědína Fredrika Backmana, malého města žijícího hokejem. Ten tu určuje vlastně vše. Kniha ale nabízí o hodně víc než jen sport. Druhý díl série má vyjít ještě letos.
Kousek od švédského Medvědína leží finsky podivné město, ve kterém se budete orientovat díky Magickému průvodci městem pod pahorkem. Pasi Ilmari Jääskeläinen a jeho pojetí magického realismu je pro mě v tomto žánru asi nepřekonatelné. Jedna bizarnost střídá druhou, naprosto nemáte tušení, jak se děj dál bude vyvíjet. V Magickém průvodci to dovedl k dokonalosti dvojím možným koncem. Když ten svůj dočtete, na stránkách nakladatelství máte k dispozici i ten druhý.
Z města se můžete vydat i na Dědinu Petry Dvořákové. Výborně ukazuje tolik stereotypů, kolik si jen dokážete představit. V jejím středu (geograficky i v pomyslném centru dění) stojí Jednota, vedle ní kostel. V Jednotě už roky prodává Maruna. Ví všechno, nic jí neujde. Zákazníků sice ubývá, ona nemůže konkurovat cenám velkoobchodů, ale i tak se drží. Doma dojídají všechno, co už není prodejné, zákazníkům občas přimíchá staré rohlíky k čerstvým, ale co už. Maruna má spoustu dalších věcí k řešení, nejen přežití obchodu. Řezník Láďa chlastá, má jen sezonní práci a zbytek času melouchaří. Jeho počtvrté těhotná žena se snaží krotit chod domácnosti a Láďu samotného, úspěchy má jen střídavé.
V plánu mám číst také Gentlemana v Moskvě (Amor Towles) nebo fantasy Město schodů a Město mečů (Robert Jackson Bennett).
Tak co, do jakého města se vydáte vy?
Napsat komentář