Třetí a stále výborný Sherlock v manga zpracování. Rozečetla jsem několik manga sérií, ale prozatím pokračuji jen v Sherlockovi. I když mám komiksy ráda, manga mi úplně nesedla. Sherlock představuje výjimku. A ta asi potvrzuje pravidlo. Pro spojení britského Sherlocka a japonské mangy je dané žánrové zařazení nedostačující. To ostatně platí i pro seriál s Benedictem Cumberbatchem a Martinem Freemanem, ze kterého tato manga vychází. Nalákat tak může i ty, kteří by po manga komiksech primárně nesáhli. Stejně jako já.

Sherlock je zatažen do nebezpečné hry. Vše začíná pozvolna a pro Sherlocka vlastně typicky. Nudí se, odmítá případy, které vidí jako triviální a jeho nehodné, střílí doma na terč nakreslený na zdi nebo na lidské hlavě půjčené z pitevny a zkoumá, jak dlouho se po smrti sráží sliny. A pak hra začíná. V daném (a postupně se zkracujícím) intervalu má vyřešit určitý zločin. Nejde jen o intelektuální cvičení, pokud to nezvládne, zemře nevinný člověk. Předem vybraný, bez možnosti utéci a smrti se vyhnout. Děj je díky tomu velmi dynamický, stripy s odpočítáváním a napjatými výrazy Sherlocka a Watsona představují vždy dílčí pomyslné třešničky na dortu. Nechybí nic, suchý ironický humor, Sherlockovy dedukce, housle, zdatně sekundující Watson ani česká stopa.

„Co já s tím?

No tak, do toho.

Ne.

Proč ne?

Nebudu ze sebe dělat pitomce, jenom aby ses pak na mě mohl vytahovat.

Ale no tak, názor amatéra může být velice prospěšný.“

A tak se Watson snaží a skládá indicie.

„Vidíš, jsi ve formě. A dál?

Jak mi to šlo?

Dobře, Johne. Vážně dobře.

… ale skoro všechny důležité věci jsi přehlédl…“

 

Následuje několik stran, na nichž Sherlock rozebere všechny detaily na starých teniskách, které představují klíč k zločinu.

Už jsem to psala, ale platí to stále. Akční, vtipné, chytré, nové pojetí respektující vše, co dělá (nejen) Sherlocka Sherlockem.

 

Moje hodnocení: 92 %

Hodnotím stejně jako díly předchozí, baví mě to a vysoko nastavená laťka zůstává.

 

Bibliografické údaje:

Scénář: Steven Moffat, Mark Gatiss

Manga: Jay.

Nakladatel: CREW

Počet stran: 224

 

Za poskytnutí recenzního výtisku díky Nakladatelství CREW, kde se můžete podívat na ukázku.

 

Co budu číst:

Nejbližší komiksový plán je nová Hilda. Kromě ní dočítám Nebe nad Jemenem Tomáše Šebka.