Tak tohle byla paráda. Už před časem jsem chválila Teorii podivnosti coby knihu, po Johaně autorské trojice Horáková-Scheinostová-Dostálová i Hodinkách od Ašera, samostatné knize Zuzany Dostálové, velmi milé překvapení. Na text jsem zaznamenala rozporuplné reakce, jedni byli nadšení, druzí vyčítali především přemíru detailů, informací, jen pomalu posunující se děj. Jejich argumenty chápu, já to naopak vítala. Pavla Horáková podle mě napsala velmi chytrý text, ukázala vynalézavost, znalost v různých oblastech – od sociologických libůstek, akademického prostředí s jeho určitou omezeností/zaslepeností/kostnatostí, přes vynálezy/zlepšováky, až po krajové zvláštnosti nebo dění v letech nedávno minulých. Inovativní mnohovrstevný text, osobité zpracování, slovní zásoba obohacená o spoustu neologismů, nenápadná gradace, netradiční pointa, Magnesia Litera je podle mě naprosto zasloužená.

Audiokniha je pomyslnou třešničkou na dortu. Jitka Ježková je coby Ada Sabová naprosto přesvědčivá. Ironická, s nadhledem, nad něčím se nepokrytě diví, jiné podává jako naprostou samozřejmost. Její pojetí mě moc bavilo. Byla jsem ráda, že jsem knihu již dříve četla, užívala jsem si drobnosti i interpretaci. Tu ocenila i samotná Horáková. „Bylo to bizarní, protože jsem se tak zaposlouchala, až jsem úplně zapomněla, že to je můj vlastní text, a smála jsem se na místech, která mi připadala vtipná, jako bych to slyšela poprvé v životě. S Jitkou jsme obě jako děti chodily do Dismanova rozhlasového dětského sboru, jen já byla o pár let starší, Jitku si pamatuju jako členku mladšího souboru v době, kdy už jsem byla praktikantka. Takže když jsem se dozvěděla, že audioknihu bude číst ona, říkala jsem si: ‚Ježišmarjá, to dítě v tom tričíčku, co recituje na táboře básničky!‘ Ale teď jsem ji slyšela, že to vypráví jako správná ženská, která ví, zač je toho loket, takže jsem nadšená.“

Ada Sabová je tak trochu neukotvená třicátnice. Splnila si všechny společností/rodinou požadované čárky, ty jí ale bezpodmínečné štěstí a spokojenost nepřinesly. Vystudovala, pracuje v Ústavu mezioborových studií člověka, pere se s akademickou kariérou i sama se sebou.

„‚A drž se.‘ Kolikrát jsem za poslední dobu tahle dvě slova slyšela nebo sama pronesla? Nadejde v životě konkrétní okamžik, kdy si přátelé na rozloučenou místo ‚měj se‘ začnou říkat ‚drž se‘? Nebo jsem jen ovlivněná svými momentálními pocity, takže vidím obtíže všude, kam se podívám? Možná se mi ohlašuje ta dokola omílaná krize středního věku, akorát se v mém případě dostavila dřív, než jsem stihla nasbírat zkušenosti a statky, které ke střednímu věku patří. Můžeš se oblékat a chovat mladě, odkládat dospělost a její závazky, ale čas neobelstíš. V životopisu už mi začínal narůstat soupis ztrát.“

Její lehce jednotvárný život vyvažují sny, které představují projekci, útěk i možnost přivýdělku.  Ve vztazích úspěch neměla, naběhla pozérovi bez vlastního názoru i podvodníkovi. Její matka pracuje v rozhlase a zuby nehty se drží svého postavení idolu krajánků bez ohledu na jejich (i svůj) věk. Představuje pro ně určité zakotvení, spojení s rodnou zemí, resp. zemí jejich předků. Adin otec, lékař, (nejen) profesně vyhořel a jeho životní náplní se stalo budování skalního bytu na severu Čech. Úplně bez problémů nežijí ani Adiny sourozenci. Starší sestra utekla před ctižádostí rodičů do zahraničí. Bratr je správný bohém s velkoryse pojatou životní vizí, kašle na konvence a partnerky i partnery střídá s naprostou lehkostí. Ada mezi nimi balancuje se stigmatem prostředního dítěte.

Debatuje s knihovnicí Valerií, bývalou vedoucí ústavu, které se před lety ztratil syn, všímá si detailů, absurdit a nahodilostí kolem sebe i v sobě a rozebírá je do detailů. Ty neměly v audio podání chybu, výborné byly třeba zmínky o dění v trojúhelníku Šumperk-Bruntál-Jeseník. To vše zabalené do lehce sarkastického balíčku.

Nahrávku doprovází původní melodie evokující bigbítové skladby. K tomu klavír nebo saxofon. Předěly velmi trefně podtrhují Adino rozložení.

Moje hodnocení: 95 %

Hodnotím vyšším procentem než knihu, interpretace si ho zaslouží.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Pavla Horáková

Vydavatel: OneHotBook (2019)

Režie: Hynek Pekárek

Interpret: Jitka Ježková

Délka: 10 hodin 25 minut

 

Za poskytnutí díky vydavatelství OneHotBook a portálu Audiolibrix, kde si můžete poslechnout ukázku.

 

Kam dál:

Přečtěte si i další Pavly Horákové, mě stále čeká Přišel befel od císaře pána a Zum Befehl, pane lajtnant. OneHotBook připravuje audio verzi i její trilogie pro děti, na podzim vyjde první díl Tajemství Hrobaříků.

Zkuste také Probudím se na Šibuji Anny Cimy.

Zvědavá jsem na Pohyby ledu A. Gravensteena.

 

Co budu číst:

Čtu Všechny Louisovy děti Kamila Bałuka.