Vánoce Hercula Poirota je opět hodně povedený audio kousek. Text načetl Lukáš Hlavica, jehož předcházející Vražda v Orient expresu získala ocenění Audiokniha roku 2017 v kategorii Nejlepší jednohlasá četba. Pro nadcházející ročník tak Hlavica přihodil další želízko do ohně.

Ředitel nakladatelství OneHotBook Martin Pilař jeho výkon velmi kladně oceňuje a po poslechnutí audioknihy s ním lze jen souhlasit. „Kombinace dobré předlohy a skvělého narátora vedeného zkušeným režisérem vždycky slibuje slušný výsledek, ale tohle spojení se ukázalo jako vskutku výjimečné, protože náš narátor a jeho hrdina si spolu mají hodně co říct a opravdu si rozumějí. Perfekcionismus, s jakým Lukáš k přípravě četby přistupuje, na lékárnické váze naprosto přesně odměřená dikce protagonisty, jemně řezaný sarkasmus, v bohatém rejstříku stejně precizně pojaté i další postavy, až labužnicky pěstované a kroucené věty, stejně jako kníry…“

Knihy Agathy Christie čtu už roky, slečna Marplová mi k srdci moc nepřirostla, ale s Poirotem jsem četla vše. A viděla vše. V seriálovém zpracování ho dokonale vystihl David Suchet, v českém dabingu Jaromír Meduna. Hlavica se  audio verzi zhostil nejen samotného Poirota, ale díky dokonalé práci s hlasem s přehledem zvládá i další postavy a vše, co Christie do textu schovala. Nechybí suchý britský humor, nadhled, dokonalé vykreslení dobové atmosféry, rodiny z vyšší společnosti a jejich vzájemné nevraživost.

Zápletka je pro autorku typická. V rodinném sídle se na oslavu Vánoc sejde rodina. Simeon Lee, hlava rodiny, se baví na účet ostatních a chystá na svátky několik překvapení – návrat marnotratného syna i vnučky, o níž příbuzní nemají zatím tušení. Chce také změnit závěť, ale nestihne to, protože je zavražděn. Pachatelem musí být někdo z rodiny nebo personálu, uzavřená společnost jiné možnosti nenabízí. Mám tento koncept moc ráda, není potřeba krvavých scén a velké počty brutálně zavražděných, prim hraje logická dedukce a postupné skládání jednotlivých střípků. Radost poslouchat. Protože jsem Vánoce Hercula Poirota četla, audioknihu jsem původně plánovala jako poslech k práci, jenže Hlavica čte tak dobře, že jsem se kolikrát přistihla, jak jen sedím a poslouchám, jak Poirot trápí své šedé buňky mozkové.

Text velmi vhodně dokresluje klavír. V hudebním doprovodu najdete nejen vánoční motivy, ale také inspiraci dobou Poirota i anglickou vyšší společností.

Vánoce Hercula Poirota je tedy stejně jako Vražda v Orient expresu kompaktní a hodně zdařilý audioknižní počin.

Moje hodnocení: 90 %

 

Za poskytnutí díky OneHotBook a portálu Audiolibrix, kde si můžete poslechnout i ukázku.

 

Bibliografické údaje:

Autor: Agatha Christie

Interpret: Lukáš Hlavica

Režie: Michal Bureš

Vydavatel: OneHotBook (2018)

Délka: 8 hodin 8 minut

 

Kam dál:

Samozřejmě Vražda v Orient expresu. Na jaře vyjde Zlo pod sluncem, opět Christie, opět Poirot a opět Hlavica. Těším se.

Teď mě nejvíce láká Hotýlek Aleny Mornštajnové, načetl Jaromír Dulava