Přišel čas na správný thriller, sáhla jsem proto po Dokonalých stopách Helen Fieldsové. Četla jsem na ně rozporuplné recenze, někteří vyčítali přílišné násilí nebo zvrhlost hlavního záporáka. Nesouhlasím. Čtete thriller. Když vyšinutý chlapík unese ženu/ženy, což víte z anotace, nic dobrého ji/je nečeká, nezve je na kávu. Ano, místy je Reginald King hodně důrazný, ale třeba takový Hannibal Lecter to dotáhnul ještě dál. Ti z vás, co čtou drsnější severské thrillery, jistě nebudou šokováni. A ti, co čtou non finction a absyntovky, ani nemrknou okem.
Moc oceňuji koncept knihy. Helen Fieldsová děj vypráví z pohledu únosce/vraha, od začátku tak víte, že je to akademický pracovník dr. Reginald King, a vyšetřovatelů. V porovnání se nynějšími trendy stvořila nezvyklou dvojici detektivů. Luc Callanach je napůl Skot a napůl Francouz, ani jednu národnost v sobě nezapře a v obou zemích je mu ta druhá na obtíž. Dříve si přivydělával jako model, užíval si života plnými doušky, v ženách viděl hlavně prostředek, jak by se mohl pobavit. Teď je vše úplně jinak. Z Francie ho po jedné události přeložili do Skotska a snaží se začít znova. A není to poprvé. Doplňuje ho Ava Turnerová. Rázná policistka s vlastním názorem, moc nerespektující nařízení výše postavených. Práce představuje středobod jejího života, na soukromé aktivity jí moc času nezbývá. Helen Fieldsová nesklouzla k současnému klišé – ani jeden z nich není alkoholik, není na ničem závislý, není psychiatricky nemocný. Občasné Lucovy excesy lze v kontextu ostatního jistě odpustit, děj nijak nenarušují a v (prvním díle série) vlastně ani nejsou nějak zásadní.
Reginald King je slaboch, neuspěl prakticky v ničem. Nyní nadešel čas to změnit, chce ženu/ženy, která/které by ho obdivovala/y a kterou/é obdivuje on. Když to nešlo po dobrém, změní taktiku. Unese právničku, zahladí téměř dokonale všechny stopy a může začít její převýchova. Převýchova k jeho obrazu. Vyšetřování vede právě Luc. Je to jeho první případ po převelení k edinburghské kriminálce. V zorientování v místních poměrech mu pomáhá kolegyně Ava a současně řeší úmrtí novorozeňat. Jejich případy se ale v jednom okamžiku propojí.
Vzhledem k původu Luca a zasazení děje do Skotska thriller ocení i příznivci Petera Maye. Koncept střídání dějové linky s vrahem a vyšetřovateli může zase evokovat například Oběť bez tváře Stefana Ahnhema. Tam ale zůstala vrahova identita dlouho skryta.
Moje hodnocení: 86 %
Bibliografické údaje:
Autor: Helen Fieldsová
Nakladatel: Plus (2018)
Počet stran: 352
Kam dál:
Jde o první díl série, další si rozhodně přečtu. Bude mě mj. zajímat posun vztahu mezi Lucem a Avou, vztahová linka mně vůbec nevadí. Jestli jste nečetli, zkuste výše zmíněnou Oběť bez tváře nebo cokoli od Petera Maye. Kromě Akt Enzo a trilogie z ostrova Lewis také čínské thrillery – pátý díl Běžkyně vychází 18.5.
Co budu číst:
Změnila jsem žánr – rozečetla jsem sbírku Profesionálka a jiné povídky Vladimíra Pohoreckého. Velmi milé překvapení. Chybí mi už jen dvě povídky a je to veliká paráda. Ale o tom příště :).
Napsat komentář