Dětské audio okénko 🙂

Už jako malá jsem moc ráda poslouchala pohádky. Mé dětství patřilo kazetám a CD, MP3 byly ještě hudba budoucnosti. Měla jsem klasické pohádky typu Sněhurka, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Popelka, Dvanáct měsíčků a samozřejmě také Pejska a kočičku namluvené Karlem Högerem. Veliká paráda.

Jaká matka, taká Katka 🙂 , poslouchá už i dcera (a já samozřejmě s ní). Každý večer přečtu dvě pohádky, když při nich neusne, pouštíme profíky. Máme onu klasiku, máme třeba Tři bratry (veliký favorit několika posledních měsíců) a máme už i Povídání o pejskovi a kočičce v novém podání herců Dejvického divadla. Po skvělém Högerovi měli laťku nastavenou hodně vysoko a ostudu si rozhodně neudělali. Naopak, za mě z toho vyšli se ctí, ladí jim to pěkně. Vznikla tak hodně povedená audio verze v úplně jiném provedení, než bylo to původní Högerovo, naprosto ale respektující původní text s krásnou Čapkovou češtinou.

Vypraví Ivan Trojan, praktickou, dominantní kočičkou, která líně protahuje hlásky, se stala Veronika Khek Kubařová, roztomilým a slova sekajícím pejskem Jaroslav Plesl, rozvážným Jaroslavem Čapkem Miroslav Krobot, dešťovkou Martin Myšička a zlým psem Hynek Čermák. V dalších rolí se objevili Václav Neužil, Martha Issová, David Novotný, Lenka Krobotová a Zdenka Žádníková Volencová. Co víc byste si mohli přát. Slyšet Ivana Trojana není jen tak. Jak sám říkal, pro časovou náročnost se audioknihám jako hlavní interpret spíše vyhýbal. Teď jim dává více prostoru, třeba společně s Jiřím Dvořákem namluvil Opuštěnou společnost Erika Taberyho. Veronika Khek Kubařová už má za sebou tři díly Aristokratky Evžena Bočka, Kosmonauta z Čech Jaroslava Kalfaře nebo Bertíka a čmuchadlo Petry Soukupové. Jaroslav Plesl Porodní bábu finské autorky Katja Kettu, Hynek Čermák je zase český Jø Nesbo – tedy až na pár výjimek, o které se postaral David Novotný.

Kniha je převyprávěná celá. Pejsek a kočička tak dělají vše, co znáte. Myjí podlahu, slaví 28. říjen (méně známá kapitola, která byla po roce 1948 z knihy vyřazena), převlékají se za Mikuláše, pejsek si roztrhne kaťata, společně najdou panenku, která tence plakala, a samozřejmě také pečou dort. Kapitolky většinou trvají okolo deseti minut.

Jednotlivé příběhy dělí pokaždé jiná hudba, správně jásavá, veselá, ideálně se hodící pro dětskou knihu.

Za audioknihu díky OneHotBook a Audiolibrix, kde si můžete poslechnout i ukázku.

Mrkněte se třeba také na reportáž z natáčení. Hynek Čermák nemá chybu!

Moje hodnocení: 90 %

Hodnocení dcery: Jé, mamko, on to vypráví anděl Petronel!

(to mě pobavilo hodně, audiokniha tak u nás dostala nečekaný rozměr)

 

Bibliografické údaje:

Autor: Josef Čapek

Interpreti: herci Dejvického divadla (viz výše)

Vydavatel: OneHotBook (2018)

Délka: 1 hodina 39 minut

 

Co budu poslouchat:

Pokud jste neslyšeli Povídání o pejskovi a kočičce Karla Högera, zkuste ho, nebudete litovat. Já musím dohnat podání Václava Vydry.

Teď sáhnu po Severské mytologii Neila Geimana.