Stín kapradiny je tak trochu jiná audiokniha. Velká část nahrávek, které v současnosti vycházejí, představuje výběr soudobé prózy. A to je moc dobře. Kdo nechce/nemůže číst, může poslouchat. Ale ještě lepší je, že prostor dostávají i takové projekty, jako je Stín kapradiny Josefa Čapka. Krásná čeština, literární výlet do minulosti, láska k přírodě, zločin a jeho různé zpracování. Když jsem začala poslouchat, bylo to docela překvapení, nezvyk, přiznávám. Tichý zabiják, moje poslední audiokniha, je tak odlišný, jak to jen jde. Je to jako byste chtěli srovnávat kino a divadlo. Obojí může být výborné a zároveň úplně jiné.

K vydání audioknihy velkou měrou přispěl Igor Bareš. Někdy je daný text a hledá se interpret, tady text objevil interpret a díky jeho nadšení došlo i k realizaci.

Když se jako čtenář dostanu k něčemu pozoruhodnému, nechci si ten zážitek nechat sobecky pro sebe. Tohle je výjimečná literatura a opravdu hodně záleží na tom, jak text herec přečte. Samotný příběh je jednoduchý, dal by se napsat do černé kroniky na dvoustránce nějakého časopisu s několika fotkami mrtvé laně a zabitého myslivce, ale díky krásnému jazyku je přímo určený pro hlasité čtení, a tedy i pro audioknihu. Tenhle text působí hodně na emoce, které je potřeba posluchači zprostředkovat. Bavila mě nečekaná práce s rytmem, libozvučnost jazyka…“

Text Čapek nejdříve publikoval na pokračování v Lidových novinách, v roce 1930 vyšel knižně. Rudolf Aksamit a Václav Kala jsou pytláci. Když je přistihne hajný, zabijí ho. Utečou do lesa, který jim nejdříve poskytne úkryt, později zkázu. Les v Čapkově lyrickém pojetí nabízí dokonalý kontrast ke zločinům, které páchají. Kradou, vraždí, přepadávají a smyčka okolo nich se stahuje. Les nepředstavuje jen kulisu, k Aksamitovi a Kalovi promlouvá, stejně jako jejich oběti. Melancholickou atmosféru textu i rozdíl mezi oběma pytláky Bareš výborně zachytil. Nejde pouze o prosté načtení textu, jeho nadšení a respekt k textu jsou v projevu jasně patrné. Dramatizace je na místě, nicméně nepřekračuje meze, kdy by už působila rušivě.

Děj je jednoduchý, jeho zpracování, lyrické prvky a vedle nich vraždy, Barešova interpretace a hudební předěly ve formě původní klavírní hudby mu přidávají několik dalších rozměrů. Při poslechu nespěchejte, vychutnejte si ho, je co objevovat – krásu přírody, prvorepublikovou češtinu, vnitřní pochody dvou naprosto odlišných mužů, kteří se ocitli ve stejné situaci.

Pozornost si zaslouží i obálka audioknihy autorského dua Tomski&Polanski. Kombinace kostry, kapradí, dvou hlav a zeleného pozadí text přesně vystihují.

Moje hodnocení: 89 %

Bibliografické údaje:

Autor: Josef Čapek

Vydavatel: OneHotBook (2018)

Délka: 5 hodin 12 minut

Interpret: Igor Bareš

Režie: Jitka Škápíková

Za poskytnutí audioknihy díky OneHotBook a portálu Audiolibrix, kde si můžete poslechnout ukázku.

Kam dál:

Pejsek a kočička, nejde jinak – spojuje je nejen Josef Čapek, ale v audio verzi také režie Jitky Škápíkové a obálka Tomski&Polanski.

Co budu poslouchat:

Pojedu na thrillerové vlně – jako audiokniha vyšel Entomologův odkaz, další z Akt Enzo. 19.3. vyjde Mayovi v češtině další samostatný román z ostrova Lewis Ochráním Tě – a bude i audiokniha.