Třetí díl detektivek z Berlína třicátých let s Gereonem Rathem. A stále výborný. Volker Kutscher umí dokonale vykreslit atmosféru. Hospodářská krize, postupně nastupující a sílící nacismus. Střety mezi příslušníky SA a Rudou frontou jsou na denním pořádku, pozadu nezůstávají ani zločinecké gangy. Stupňuje se strach a nedůvěra (nejen židovských) obyvatel.
Do toho všeho přijíždí Abraham Goldstein, rodilý Němec, nyní americký gangster, nájemný zabiják. Jeho cesta má přesně určený (nejeden) cíl, svou přítomností nedává spát berlínské policii. Ačkoli je na Goldsteina nasazený Rath, neuhlídá ho a Američan se po Berlíně pohybuje zcela volně. A objevují se první mrtví. Rozebíhá se také příběh mladé zlodějky Alex. Její poslední velká akce se nepovedla a z dívky se stává nejen pachatel, ale také důležitý svědek. Otázkou zůstává, zda jí někdo bude věřit.
Série s Gereonem Rathem je takové 3 v 1. V první řadě se nabízí detektivka, každý díl řeší zločin. Je to ale i milostný román mapující vztah Ratha s Charly. Zvraty, rozchody a smířeními, obtížným kloubením s pracovními povinnostmi Ratha i Charly Kutscher nešetří. Jakkoli je Rath jistý jako vyšetřovatel, ve vztahu tápá, není schopen vyjádřit, co by chtěl, zbytečně chybuje. V neposlední řadě se na pozadí (popředí? – záleží na úhlu pohledu) zločinů i Rathova osobního života mění Berlín, resp. Německo. Doba divokých večírků vyšší/bezstarostné společnosti plná tance, hudby, drog ustupuje do pozadí. Jasně patrná je bída pracujících za minimální peníz, zvyšující se nezaměstnanost, naprosto mizivé vyhlídky na lepší budoucnost. V tomto díle reprezentovaná mj. rodinou Alex a poměry, které ji formovaly. Roste nespokojenost, jež později vyústí v něco v té době ještě nemyslitelného. Jednotlivé linky se nenarušují, baví mě všechny aspekty.
Goldsteina stejně jako předešlé díly načetl Jan Teplý, interpret, který je i díky seriálu Babylon Berlín s tvorbou Volkera Kutschera pevně spjatý. Platí vše, co jsem o něm psala v předešlé recenzi. Jeho interpretace přesně koresponduje s dějem knihy. Reflektuje všechny potřebné zvraty, vystihuje Rathovo váhání v osobním životě i rozhodnost v tom profesním. Zůstává také velmi zdařilý hudební doprovod. Swingové tóny na začátku lákají k poslechu, hravost se postupně vytrácí, což plně odpovídá německé realitě dané doby.
Moje hodnocení: 95 %
Hodnotím stejně jako Tichého zabijáka. Těším se na další díly.
Pokud máte rádi klasické detektivky, neváhejte.
Za poskytnutí audioknihy díky vydavatelství OneHotBook a portálu Audiolibrix, kde si můžete poslechnout ukázku.
Bibliografické údaje:
Autor: Volker Kutscher
Vydavatel: OneHotBook (2019)
Režie: Michal Bureš
Interpret: Jan Teplý
Délka: 20 hodin 4 minuty
Pokud se nepletu, je to po Terroru druhá nejdelší audiokniha, kterou jsem poslouchala.
Kam dál:
Pokud jste neposlouchali postupně, jistě předchozí díly.
Přečtěte si také Berlín 1936 Oliver Hilmese.
Co budu poslouchat:
Je toho víc – Faja Petry Stehlíkové, Slepá mapa Aleny Mornštajnové, 1793 Niklase Natt och Dag nebo Probudím se na Šibuji Anny Cimy.
Napsat komentář