Pokud předposlední prázdninový týden nepročtete, prospěte ho. Aneb tipy na knihy o spánku.

Pro dospělé

Jedno z největších překvapení minulého roku pro mě byla kniha Anny Cimy Probudím se na Šibuji. Jana měla o své lásce k Japonsku a celoživotnímu směřování jasno už poměrně brzy. Na gymnáziu objevila Murakamiho, pak amine, mangu, o Japonsku psala ve školním časopise, dívala se na filmy o samurajích. Zatímco její vrstevnice opěvovaly Daniela Radcliffa nebo Roberta Pattisona, ji víc brali fousatí a upocení samurajové, fotku Tošira Mifuneho měla stále u sebe – pečlivě schovanou v peněžence. Japonština tak pro ni představovala logický krok i výzvu. V sedmnácti letech se Janě splnil sen a tři týdny strávila s kamarádkou v Tokiu. Tak moc si přála v Japonsku zůstat, až se rozdvojila, jedna její část zůstala na Šibuji, sledovala okolí, ale ostatními nebyla viděna, bez možnosti zavolat domů, bez potřeby jíst ani spát. Mohla se jen učit japonsky a čekat na sama sebe. Druhá Jana, aniž by si cokoli z toho uvědomila, odjela domů, později začala japonštinu opravdu studovat. V rámci své práce v knihovně na fakultě narazila na povídku Rozdvojení prakticky neznámého spisovatele Kawašita Kijomaru. Příběh spisovatele, jehož duše se rozdvojila, ji logicky oslovil, měla pocit, že i ona něco takového zažila. Hodně povedené.

Sny plné originálních nápadů má Ada Sabová, tak trochu neukotvená třicátnice Pavly Horákové v Teorii podivnosti (kniha i audiokniha). Splnila si všechny společností/rodinou požadované čárky, ty jí ale bezpodmínečné štěstí a spokojenost nepřinesly. Vystudovala, pracuje v Ústavu mezioborových studií člověka, pere se s akademickou kariérou i sama se sebou. Ve vztazích úspěch neměla, naběhla pozérovi bez vlastního názoru i podvodníkovi. Její matka pracuje v rozhlase a zuby nehty se drží svého postavení idolu krajánků bez ohledu na jejich věk. Otec jako lékař vyhořel a jeho životní náplní se stalo budování skalního bytu na severu Čech. Úplně bez problémů nežijí ani Adiny sourozenci. Starší sestra utekla před ctižádostí rodičů do zahraničí. Bratr je správný bohém s velkoryse pojatou životní vizí, kašle na konvence a partnerky i partnery střídá s naprostou lehkostí. Mezi nimi balancuje Ada. Všímá si detailů, absurdit a nahodilostí kolem sebe i v sobě a rozebírá je do detailů. Její někdy lehce jednotvárný život vyvažují sny, které představují nejen projekce, útěk, ale také možnost přivydělat si peníze. Tedy možná. Zdařilé, bez prvoplánové snahy zalíbit se, pohromadě držící, vystavěné na detailech, s citem pro jazyk i pointu.

Jonghje se zdál sen a na jeho základě přestala jíst maso, stala se z ní Vegetariánka v podání Han Kang (také jako audiokniha). Pomalu se uzavřela do svého světa, kde nepotřebovala manžela, rodinu, nikoho jiného. Přestala nejen jíst maso, ale také dodržovat nebo ctít relativně striktní korejské společenské konvence. Nikomu nic nevysvětlovala, nikoho se nesnažila přesvědčit. Měla noční můry, nemoha spát, hubla, komunikovat s ní nebo alespoň ji pochopit bylo stále obtížnější. Rezignovala na spoustu věcí, něčeho se ale držela až s nevídanou silou a přesvědčením, ač to bylo jakkoli zvláštní a mimo chápání ostatních.

Snít můžete o čemkoli, třeba o olympiádě – komiks Sen o olympiádě je jedna z nich, které mám v plánu přečíst.

Pro děti

Aby se dítě v noci nebálo, je potřeba někdy mrknout, Co se děje v Podpostelí. Když je všechno v pořádku, můžete přečíst nějaké Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky. Asi není potřeba připomínat, že již vyšly dvě knihy, tj. dvakrát sto krátkých příběhů o významných ženách z pera dvou autorek s ilustracemi šedesáti výtvarnic. Příběhy jdou napříč historií, politikou, sportem, uměním i vědou. Najdete tam ženy, jejichž výběr nepřekvapí. V díle prvním je to třeba Kleopatra, Jane Austen, sestry Brontëovy, Virginia Woolf, matematička a filozofka Hypatia, Frida Kahlo, Malála Júsufzaj, Marie Callas, Margareth Thatcher, Kateřina Veliká, Amelie Earhart nebo Coco Chanel. Vedle nich ale nechybí pro hodně z nás ženy méně známé, například dirigentka Sien Čang, vědkyně Rita Levi Mantalcini, špionka Policarpa Salavarrieta, genetička Nettie Stevens nebo tatérka Maud Stevens Wagner. Ve druhé stovce se objevila třeba Agatha Christie, bojovnici hnutí Résistance Andrée Peel, Audrey Hepburn, tenistky Billie Jen King a Steffi Graf, Chimamanda Ngozi Adichie, fotbalistka Marta Vieira da Silva, matematička Marjam Mírzachání, gymnastka Nadia Comăneci nebo vědkyně Rosalind Franklin.

A pokud máte dítě menší, zkuste Zubr si hledá hnízdo, s tou chybu udělat nejde. Jednohubka pro rodiče, zapeklitost pro děti. Zvířátka chystají ke spánku tukoni. Co jsou ale zač?

 

 Dobrou :).

Příští týden bude o barvách. A pak (hurá) do školy.